"Profilaktyka 40 plus". Musisz spełnić jeden warunek, aby otrzymać skierowanie

Program "Profilaktyka 40 plus" ma zachęcić Polaków do wykonywania badań pod kątem innym niż COVID-19. Z darmowych badań diagnostycznych może skorzystać nawet 20 mln pacjentów, jednak do tej pory program nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Na jakie badania można otrzymać skierowanie? Gdzie zrobić badania? Sprawdź: "Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek.

1 lipca ruszył program "Profilaktyka 40 plus", którego celem jest profilaktyka chorób innych niż COVID-19. W czasie pandemii spadła liczba przeprowadzanych badań, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych. Z programu może skorzystać nawet 20 mln pacjentów. Jak wynika z zestawienia wskazanego PAP przez Ministerstwo Zdrowia, do tej pory wypełniono 163,2 tys. ankiet i wystawiono 157,5 e-skierowań na badania. 

Zobacz wideo Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

"Profilaktyka 40 plus" - dla kogo rządowy program? 

Epidemia znacząco wpłynęła na zmianę stylu życia. Ograniczyliśmy aktywność fizyczną, wzrósł poziom stresu, czego skutkiem jest zwiększenie ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne. Pandemia spowodowała, że Polacy rzadziej wykonywali badania diagnostyczne, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie programu profilaktycznego. 

Z programu "Profilaktyka 40 plus" będą mogli skorzystać pacjenci, którzy mają 40 lat i więcej. Dobrany indywidualnie pakiet badań laboratoryjnych pozwoli ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny. 

"Profilaktyka 40 plus". Jak się zarejestrować? 

Jeśli chcesz skorzystać z pakietu badań w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" musisz wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ankieta oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jej uzupełnieniu zostanie wystawione e-skierowanie na dopasowany do twoich potrzeb pakiet badań. Teraz wystarczy zapisać się na badania w placówce, która realizuje program. Jeśli nie korzystasz z IKP możesz zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii: 22 735 39 53. 

"Profilaktyka 40 plus". Jakie badania zostaną wykonane? 

W pakiecie badań dla kobiet i mężczyzn znalazły się: morfologia, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. Pakiet dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Wśród badań przewidziano także pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca. 

"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Gdzie można wykonać badania? 

Wykaz placówek realizujących badania z pakietu "Profilaktyka 40 plus" znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa

Więcej o: