Okresowa emerytura kapitałowa nie należy się każdemu."Co z moimi pieniędzmi?"

Czym jest okresowa emerytura kapitałowa? To nic innego jak świadczenie dla kobiet po 60. roku życia, które zgromadziły wymaganą ilość środków na subkoncie ZUS. Jak się okazuje, nie jest to jedyny warunek. Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie?

Członkinie otwartego funduszu emerytalnego mogą liczyć na wsparcie w postaci okresowej emerytury kapitałowej. Jakie inne warunki należy spełnić, aby je otrzymać? Niestety nie każda kobieta po 60. roku życia otrzyma wsparcie finansowe.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Okresowa emerytura kapitałowa - dla kogo została stworzona?

Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które:

  • są członkiniami OFE,
  • mają prawo do świadczenia emerytalnego na nowych zasadach,
  • zgromadziły odpowiednią ilość środków na subkoncie ZUS, (kwota musi równać się lub przewyższać dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego) mogą skorzystać z okresowej emerytury kapitałowej.

Okresowa emerytura jest wypłacana w okresie, kiedy to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Będzie ona obowiązywała do ukończenia 65. roku życia. Ile mają wynosić środki zgromadzone na subkoncie? Dwudziestokrotność, o której wspominaliśmy wyżej wynosi od 1 marca 2021 roku do 28 lutego 2022 roku 4793,20 złotych. Co sądzą na ten temat nasze czytelniczki?

Co z moimi pieniędzmi? Na koncie ponad 100000 zł i mam 63 lata, będą rozkładać do setki?
Nie mogę wręcz uwierzyć, że zgromadzony przez lata kapitał okrojony raz już raz przez OFE będzie dzielony teraz na dalsze trwanie mojego życia. Nie sądzę, abym ja schorowana kobieta dożyła do osiemdziesiątki

Okresowa emerytura kapitałowa - wysokość świadczenia

Wysokość tego rodzaju świadczenia wyliczana jest poprzez dzielenie środków zebranych na subkoncie poprzez średni dalszy czas trwania osób w danym wieku, co ustala się na podstawie tablic średniego dalszego trwania. Tego typu dane ogłaszane są „Monitorze Polskim" raz w roku.

Więcej o: