Przeliczenie emerytury po 65 roku życia. ZUS przeliczy emeryturę tylko niektórym seniorom

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. W związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniej długości trwania życia, wielu emerytów składa teraz do ZUS-u wniosek o przeliczenie emerytury po 65 roku życia. ZUS potwierdził, że prognozowana długość życia spadła w wyniku pandemii, a to wpłynie na wysokość wypłacanych świadczeń.

Od kwietnia bieżącego roku obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia. W związku z pandemią COVID-19 nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co wpłynie na wysokość emerytur. Czy wszyscy seniorzy mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? 

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Zasady dziedziczenia lepiej wcześniej zaplanowaćOkresowa emerytura kapitałowa nie należy się każdemu."Co z moimi pieniędzmi?"

ZUS. Przeliczenie emerytury po 65 roku życia - wniosek. Czy można zyskać więcej pieniędzy? 

Jeden z czytelników serwisu next.gazeta.pl napisał w wiadomości do redakcji, że ZUS przeliczył ponownie jego emeryturę, dzięki czemu od września otrzyma świadczenie wyższe o 400 zł. Więcej przeczytasz o tym w artykule: Zwiększył emeryturę aż o 400 zł. Wystarczył wniosek do ZUS-u. "Byłem naprawdę zaskoczony"

Czy każdy emeryt może zwrócić się do ZUS-u o przeliczenie emerytury? Teoretycznie tak, ale nie zawsze będzie to korzystne dla emeryta. Ponowne przeliczenie wysokości emerytury przysługuje każdemu, kto pobiera świadczenie. I tu ważne zastrzeżenie - złożenie wniosku nie oznacza automatycznej podwyżki. Zakład może wypłatę obniżyć, a od tej decyzji nie będzie można się odwołać. Często też ZUS odmawia ponownego przeliczenia emerytury.

W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą proponować konsumentowi zaciągnięcie nowej pożyczki na spłatę poprzedniej w innej firmieEmerytura bez podatku tabela - zmiana nie będzie korzystna dla wszystkich

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. ZUS przeliczy emeryturę pod pewnymi warunkami

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach np. gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. 

Obowiązujące od 1 kwietnia 2021 roku tablice średniego dalszego trwania życia dotyczą osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz (w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.) wystąpią o ustalenie tej emerytury. 

To oznacza, że emerytom, którym emerytura została przyznana na starych zasadach, nie zostanie przeliczone świadczenie według nowych tablic średniego dalszego trwania życia. 

Więcej o: