Przeliczenie emerytury po 65 roku życia. ZUS przeliczy emeryturę tylko niektórym seniorom

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. W związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniej długości trwania życia, wielu emerytów składa teraz do ZUS-u wniosek o przeliczenie emerytury po 65 roku życia. ZUS potwierdził, że prognozowana długość życia spadła w wyniku pandemii, a to wpłynie na wysokość wypłacanych świadczeń.

Od kwietnia bieżącego roku obowiązują nowe tablice średniego dalszego trwania życia. W związku z pandemią COVID-19 nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co wpłynie na wysokość emerytur. Czy wszyscy seniorzy mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? 

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

ZUS. Przeliczenie emerytury po 65 roku życia - wniosek. Czy można zyskać więcej pieniędzy? 

Jeden z czytelników serwisu next.gazeta.pl napisał w wiadomości do redakcji, że ZUS przeliczył ponownie jego emeryturę, dzięki czemu od września otrzyma świadczenie wyższe o 400 zł. Więcej przeczytasz o tym w artykule: Zwiększył emeryturę aż o 400 zł. Wystarczył wniosek do ZUS-u. "Byłem naprawdę zaskoczony"

Czy każdy emeryt może zwrócić się do ZUS-u o przeliczenie emerytury? Teoretycznie tak, ale nie zawsze będzie to korzystne dla emeryta. Ponowne przeliczenie wysokości emerytury przysługuje każdemu, kto pobiera świadczenie. I tu ważne zastrzeżenie - złożenie wniosku nie oznacza automatycznej podwyżki. Zakład może wypłatę obniżyć, a od tej decyzji nie będzie można się odwołać. Często też ZUS odmawia ponownego przeliczenia emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. ZUS przeliczy emeryturę pod pewnymi warunkami

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach np. gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. 

Obowiązujące od 1 kwietnia 2021 roku tablice średniego dalszego trwania życia dotyczą osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz (w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.) wystąpią o ustalenie tej emerytury. 

To oznacza, że emerytom, którym emerytura została przyznana na starych zasadach, nie zostanie przeliczone świadczenie według nowych tablic średniego dalszego trwania życia. 

Więcej o: