Czternasta emerytura dla kogo? Nie wszyscy seniorzy otrzymają zastrzyk gotówki

Kto dostanie czternastą emeryturę? Okazuje się, że nie każdy senior może ją otrzymać. Na pytanie "czternasta emerytura dla kogo?" odpowiedź nie jest taka prosta. Należy spełnić określone kryteria, które zagwarantują zastrzyk gotówki w postaci bonusowej emerytury. Pytanie, które zadają sobie seniorzy to również kiedy wypłata czternastej emerytury. Sprawdź datę wypłaty.

Czternasta emerytura, to dodatkowe świadczenie wypłacane seniorom przez rząd. Jego równowartość może być bliska kwocie minimalnej emerytury, która w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje tym emerytom, których dochody spełniają określone warunki. Jest wypłacana w określonym czasie i niestety nie każdy może ją otrzymać. To kontynuacja rozporządzenia o trzynastej emeryturze, która z kolei równa się kwocie przeciętnej najniższej emerytury krajowej. Oba świadczenia mają na celu poprawę sytuacji materialnej osób starszych, które nie rzadko mierzą się z wyzwaniami takimi jak zakup drogich leków, czy rehabilitacja. Sprawdź, czy przysługuje ci dodatkowe świadczenie i w jaki sposób możesz je uzyskać. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Czternasta emerytura dla kogo? Emeryci mogą dostać ponad 1000 złotych

Warunki, które należy spełnić aby otrzymać 14 emeryturę nie są skomplikowane. Otrzymują ją osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe wynosi 2900 zł brutto lub jest niższe, wówczas otrzymają pełną wysokość 14 emerytury czyli 1250,88 zł. Natomiast każda wyższa kwota przekraczająca wskazany próg będzie wiązała się z koniecznością wypłaty pomniejszonej "czternastki". O tyle o ile emeryt lub rencista przekroczył 2900 zł, o tyle pomniejszona zostanie czternasta emerytura. Jeśli emeryt otrzymuje 3500 zł świadczenia emerytalnego z ZUS. Przekracza próg o 600 zł. O taką kwotę zostanie więc pomniejszona "czternastka". Emeryt wraz z listopadową emeryturą otrzyma dodatkowe 650,88 zł brutto. Kwota "czternastki" jest więc zależna od dochodów, a maksymalna wartość czternastki to 1250,88 złotych brutto.

Czternasta emerytura nie dla każdego. Kto nie otrzyma "czternastki"?

Według prawa największe znaczenie w ubieganiu się o czternastą emeryturę stanowi dochód seniora. Jeśli kwota przekroczenia wyniesie 1250,88 zł lub więcej, czternasta emerytura nie przysługuje emerytowi. Osoba, której świadczenie emerytalno-rentowe wynosi 4150,88 zł lub więcej nie otrzyma więc 14 emerytury. Czternastki nie otrzyma też ta osoba, która na dzień 31 października 2021 r. ma zawieszone prawo do świadczenia emerytalno-rentowego. Prawo nie działa również wstecz. 

Czym różni się czternasta emerytura od trzynastej? Liczy się próg finansowy

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastej ma próg finansowy, który jest ściśle określony. Ma trafić jedynie do najbardziej potrzebujących Polaków. W przeciwieństwie do "trzynastki", która wszystkim emerytom wypłacana jest w tej samej kwocie, wysokość "czternastki" jest też zróżnicowana. W pełnej wysokości trafi wyłącznie do osób, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Niektórzy emeryci dostaną ją z opóźnieniem

Otrzymanie czternastki zaplanowane jest w większości przypadków na listopad 2021 r. Wówczas wraz ze świadczeniem otrzymywanym z ZUS w listopadzie wpłynie jednocześnie 14 emerytura. Kiedy wypłaty mogą z kolei spodziewać się rolnicy opłacający KRUS? Tym osobom czternastka zostanie wypłacona w styczniu 2022 r. Wyjątek stanowią także osoby otrzymujące zasiłki i świadczenia przedemerytalne, którym 14 emerytura zostanie wypłacona dopiero w grudniu tego roku.

Więcej o: