Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Lepiej uważać. Niektórzy seniorzy mogą wiele stracić

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2021. Historia mężczyzny, który po ponownym przeliczeniu emerytury zyskał 400 złotych, obiegła całą Polskę. Do ZUS napływa coraz więcej wniosków. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, jak mogłaby się wydawać. Niektórzy seniorzy mogą na tym wiele stracić.

Jeden z czytelników next.gazeta.pl wyjawił w wiadomości do redakcji, że po ponownym przeliczeniu jego emerytury, ZUS będzie wypłacał mu o 400 złotych więcej niż dotychczas. Rozpętało to falę napływających do organizacji wniosków dotyczących tej samej kwestii. Okazuje się jednak, że samo wnioskowanie może nieźle namieszać, a niektórzy emeryci bezpowrotnie stracić pieniądze.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Czy można na tym zyskać?

Sytuacja mężczyzny, który zyskał na wniosku o ponowne przeliczenie emerytury 400 złotych, odbiła się echem po całym kraju. Duża ilość emerytów postanowiła pójść w jego ślady, składając do placówki wniosek o tym samym charakterze. Teoretycznie nie ma w tym nic naciąganego, bo mają do tego prawo wszyscy seniorzy pobierający emeryturę. Okazuje się jednak, że każdy medal ma dwie strony. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje podwyżki, a nawet może obniżyć wysokość wypłaty. Co więcej, od decyzji tej nie będzie można już się odwołać.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2021. W jakiej sytuacji możemy go złożyć?

ZUS przyjmuje wnioski o ponowne przeliczenie emerytury tylko pod pewnymi warunkami, w określonych sytuacjach życiowych, np. gdy emeryt pracował w czasie pobierania świadczenia emerytalnego. Emeryt, który nie pracował, nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ponowne przeliczenie i podwyższenie emerytury.

Tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2020, regulują warunki, które kwalifikują nas do uzyskania emerytury od kwietnia 2021 do marca 2022. Dotyczą także osób, które spełniały już wcześniej odpowiednie warunki według nowych zasad, ale dopiero teraz występują do ustalenia emerytury. Co to w istocie oznacza? Emeryci, którzy pobierają świadczenie na starych zasadach, nie będą mogli wnioskować o przeliczenie emerytury według nowych tablic średniego dalszego trwania życia.

Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.
Więcej o: