Do jednego z wielu obowiązków pracodawcy należy wypłacenie tego rodzaju rekompensaty. Sam niewykorzystany urlop nie wystarczy, aby otrzymać ten dodatek. Istotne są także okoliczności tej sytuacji. Jakie są warunki wypłacania ekwiwalentu i jak się go wylicza? Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Z prawa do wypoczynku nie można zrezygnować. Pracodawca jest zmuszony udzielić wolne w wyznaczonym wymiarze, ale może nie zgodzić się na proponowany przez pracownika termin. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy wyjazd na wakacje zatrudnionego powoduje zaburzenie pracy w danej firmie. Co jeśli nie wykorzystamy urlopu w danym roku? Możemy wówczas liczyć na dodatkowe pieniądze, ale pod pewnymi warunkami. Z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop może skorzystać osoba, która nie udała się na wypoczynek z powodu:
Środki zostają przyznawane, kiedy stosunek o pracę w danej firmie nie będzie już kontynuowany. W przeciwnym razie niewykorzystane wolne przechodzi na kolejny rok. Czas na udanie się na wypoczynek mija wraz z dniem 30 września.
Przy wyliczaniu kwoty za niewykorzystany urlop bierze się pod uwagę wysokość wynagrodzenia brutto oraz współczynnik ekwiwalentu. Posługujemy się poniższym wzorem:
x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12
Wartość współczynnika na 2021 wynosi 21 dni i dokładnie przez tę liczbę dzielimy miesięczne wynagrodzenie brutto.