Ekwiwalent za urlop 2021 - kto go otrzyma? Należy spełnić określone warunki

Ekiwalent za urlop 2021 - komu przysługuje? Nie każdy może liczyć na tę formę wsparcia. W celu otrzymania dodatkowych środków, należy spełnić określone warunki. Kto może liczyć na ekwiwalent? Odpowiadamy.

Do jednego z wielu obowiązków pracodawcy należy wypłacenie tego rodzaju rekompensaty. Sam niewykorzystany urlop nie wystarczy, aby otrzymać ten dodatek. Istotne są także okoliczności tej sytuacji. Jakie są warunki wypłacania ekwiwalentu i jak się go wylicza? Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Ekwiwalent za urlop 2021 - w jakich okolicznościach jest przyznawany?

Z prawa do wypoczynku nie można zrezygnować. Pracodawca jest zmuszony udzielić wolne w wyznaczonym wymiarze, ale może nie zgodzić się na proponowany przez pracownika termin. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy wyjazd na wakacje zatrudnionego powoduje zaburzenie pracy w danej firmie. Co jeśli nie wykorzystamy urlopu w danym roku? Możemy wówczas liczyć na dodatkowe pieniądze, ale pod pewnymi warunkami. Z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop może skorzystać osoba, która nie udała się na wypoczynek z powodu:

  • wygaśnięcia umowy o pracę,
  • rozwiązania umowy o pracę. 

Środki zostają przyznawane, kiedy stosunek o pracę w danej firmie nie będzie już kontynuowany. W przeciwnym razie niewykorzystane wolne przechodzi na kolejny rok. Czas na udanie się na wypoczynek mija wraz z dniem 30 września

Kalkulator ekwiwalentu za urlop - ile nam się należy?

Przy wyliczaniu kwoty za niewykorzystany urlop bierze się pod uwagę wysokość wynagrodzenia brutto oraz współczynnik ekwiwalentu. Posługujemy się poniższym wzorem:

x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12

Wartość współczynnika na 2021 wynosi 21 dni i dokładnie przez tę liczbę dzielimy miesięczne wynagrodzenie brutto.

Więcej o: