Główny Urząd Statystyczny co 10 lat przeprowadza badania na temat struktur i stanu społeczeństwa. My znamy je głównie pod nazwą „spisu powszechnego". Cały naród staje się wówczas zobowiązany do wzięcia w nich udziału poprzez stawianie odpowiedzi na pytania zadawane w odpowiednich formularzach. Odmowa może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Narodowy Spis Powszechny trwa do 30 września 2021 roku. Muszą w nim wziąć udział wszyscy Polacy, łącznie z dziećmi. Zapisu można dokonać za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystać z tej opcji, do wyboru mamy także wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym lub wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego.
Osoby, które odmówią wzięcia udziału w spisie powszechnym, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mowa tutaj o grzywnie, która może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych. Kara dotyczy także wszystkich osób, które podadzą fałszywe odpowiedzi do pytań postawionych w formularzu. Tutaj jednak jest ona nieco poważniejsza – za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jakich pytań możemy się spodziewać w formularzu? Zwykle są to kwestie formalne, dotyczące daty i miejsca urodzenia itd. Jednak nie wszystkie dotyczą podstawowych spraw: