Narodowy Spis Powszechny 2021. Lepiej się pospieszyć. Odmowa udziału niesie za sobą poważne konsekwencje

Narodowy Spis Powszechny 2021. Do kiedy należy się zapisać? Czasu jest coraz mniej, a odmowa udziału wiąże się z karą równą nawet 5 tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak się zapisać i na kim leży obowiązek wypełnienia formularzu.

Główny Urząd Statystyczny co 10 lat przeprowadza badania na temat struktur i stanu społeczeństwa. My znamy je głównie pod nazwą „spisu powszechnego". Cały naród staje się wówczas zobowiązany do wzięcia w nich udziału poprzez stawianie odpowiedzi na pytania zadawane w odpowiednich formularzach. Odmowa może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Spis powszechny formularz. Do kiedy można się zapisać?

Narodowy Spis Powszechny trwa do 30 września 2021 roku. Muszą w nim wziąć udział wszyscy Polacy, łącznie z dziećmi. Zapisu można dokonać za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystać z tej opcji, do wyboru mamy także wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym lub wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego.

Narodowy spis powszechny 2021. Jaka kara grozi za odmowy wzięcia udziału w spisie?

Osoby, które odmówią wzięcia udziału w spisie powszechnym, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mowa tutaj o grzywnie, która może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych. Kara dotyczy także wszystkich osób, które podadzą fałszywe odpowiedzi do pytań postawionych w formularzu. Tutaj jednak jest ona nieco poważniejsza – za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Spis gov.pl przez Internet formularz. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Jakich pytań możemy się spodziewać w formularzu? Zwykle są to kwestie formalne, dotyczące daty i miejsca urodzenia itd. Jednak nie wszystkie dotyczą podstawowych spraw: 

  • Jaki jest Pana(i) kraj urodzenia (według obecnych granic państw)?
  • Jaki jest Pana(i) kraj obywatelstwa?
  • Gdzie Pan(i) mieszkał(a) rok temu (31 marca 2020 r.)?
  • Od kiedy mieszkał(a) Pan(i) w miejscowości aktualnego zamieszkania?
  • Czy kiedykolwiek przebywał(a) Pan(i) za granicą przez co najmniej rok?
  • Jaki jest Pana(i) stan cywilny?
  • Czy pozostaje Pan(i) w związku niesformalizowanym z inną osobą?
  • Jaki jest Pana(i) najwyższy ukończony poziom wykształcenia?
  • Jaka jest Pana(i) narodowość? - tę odpowiedź będzie można wpisać ręcznie.
  • Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej? - tutaj odpowiedzi każdy będzie mógł wpisać samodzielnie
  • Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu? 
Więcej o: