ZUS tabela dalszego trwania życia 2021. Kto na niej skorzysta? Niektórzy seniorzy będą zawiedzeni

ZUS tabela dalszego trwania życia 2021. W tym roku obserwujemy spadek długości życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Jak to się ma do świadczeń emerytalnych? Niektórzy będą mogli liczyć na zastrzyk gotówki. Jednak nie wszyscy.

W kwestii średniego trwania długości życia nastąpił spadek we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to, że sytuacja wypłacania emerytur stanie się dla nas korzystniejsza. Nie jest to jednak system zero-jedynkowy. Nie każdy będzie mógł liczyć na ponowne przeliczenie emerytury. Większość składanych wniosków nie ma żadnych podstaw. Na nowych tablicach skorzystają osoby, które zdecydowały się odłożyć na bok decyzję o przejściu na emeryturę.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

ZUS – tabela dalszego trwania życia 2021. Czym są tabele i od kiedy obowiązują?

Tablice trwania życia mają za zadanie przedstawiać liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby znajdujące się pomiędzy 30 a 90 rokiem życia. Zmieniają się wraz z każdym rokiem i obowiązują cyklicznie od 1 kwietnia do 31 marca.

ZUS tabela dalszego trwania życia 2021. Jak wpłynie na świadczenia emerytalne w 2021 roku?

Wyższa śmiertelność w 2020 roku, spowodowana najpewniej zaognieniem się sytuacji epidemiologicznej, wpłynęła na obniżenie statystycznej długości średniego dalszego trwania we wszystkich przedziałach wiekowych. Od kwietnia bieżącego roku ZUS wykorzysta nową tablicę do obliczenia wysokości emerytur osób, które w tym czasie ukończą wiek emerytalny i złożą wniosek o związane z tym świadczenie. Z nowej tablicy mogą skorzystać także osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, odłożyły na jakiś czas decyzję o przejściu na emeryturę. Muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek do 31 marca 2022 roku.

Jeżeli wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życie, kwotę emerytury obliczymy z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porównamy z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierzemy wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy – informuje ZUS

Seniorzy, którzy już od dawna są na emeryturze, nie będą mieli szansy na skorzystanie z obniżenia średniego trwania długości życia.

Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe" – podaje ZUS
Więcej o: