Umowa zlecenie a emerytura - seniorzy są oburzeni. "Tragedia dla wielu ludzi"

Czy do emerytury zaliczamy umowę zlecenie? Jak się okazuje, większość obywateli żyje w błędnym przekonaniu. Ta forma zatrudnienia jest często wybierana przez pracodawców, ale czy w każdym przypadku jest korzystna dla pracownika?

Umowa zlecenie dla pracodawcy przynosi wiele korzyści. Zatrudnianie pracowników na jej podstawie oznacza między innymi brak konieczności udzielania urlopu oraz przeprowadzania szkolenia BHP. Czy praca na umowie zlecenie wlicza się do emerytury? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Debata - Odbetonowani

Umowa zlecenie a emerytura - Polacy są oburzeni

Tego rodzaju umowy nie reguluje Kodeks Pracy. Oznacza to, że praca podjęta na podstawie umowy zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, który jest istotną kwestią. Jego odpowiednia długość pozwala na:

  • wyższy wymiar urlopu,
  • urlop wychowawczy,
  • korzystanie ze świadczenia przedemerytalnego.

Jak reagują na tę kwestię Polacy? W komentarzach pod naszymi artykułami możemy przeczytać:

Tragedia dla wielu ludzi
Szkoda tylko ludzi, którzy tracą młodość, a często i całe życie, pracując na złodziei za głodowe stawki, bez szans na emeryturę w przyszłości.
Dlatego wyjeżdżamy za granicę, gdzie w większości krajów wystarczy przepracować 5 lat i uzyskać podstawową emeryturę, oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Umowa zlecenie a emerytura - kwestia opłacania składek

Na jakiej podstawie jest obliczana emerytura? Pod uwagę bierze się wysokości składek odprowadzanych na przestrzeni lat - obowiązkowych oraz nieobowiązkowych. W związku z tym zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie wlicza się do okresu składkowego. Ten rodzaj umowy wlicza się do emerytury tak długo, jak długo odprowadzało się składki.

Więcej o: