Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy: pracodawca może go odmówić. Poznaj warunki

Jak się okazuje, urlop wypoczynkowy nie musi być udzielony w wybranym przez nas terminie. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odrzucić wniosek. Co zrobić, aby uniknąć tego typu niespodzianki? Odpowiadamy.

Według Kodeksu Pracy pracownik ma prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Osoby zatrudnione w danej organizacji chętnie korzystają z tego rodzaju wolnego. Należy mieć na uwadze jednak, że możemy spotkać się z odmową jego udzielenia, jeśli wybrany przez nas termin będzie na przykład powodował zakłócenie pracy zespołu. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? 

Zobacz wideo Doda: Praca zaczęła mnie dusić. Dlaczego wróciła na scenę

Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy - ile wynosi ten rodzaj wolnego?

Zgodnie z panującymi zasadami, pracownik ze stażem wynoszącymi poniżej 10 lat, może liczyć na 20 dni wolnego w ciągu roku. W przypadku dłuższego stażu otrzymuje się 26 dni urlopu na rok. Co wlicza się do stażu pracy? Nie tylko czas spędzony w danej firmie, ale i okres przygotowania zawodowego - czyli czas spędzony w szkole wyższej, średniej, zawodowej lub policealnej. Dni wolne można podzielić na części lub wykorzystać w całości. 

Urlop wypoczynkowy Kodeks Pracy - wniosek. Czy pracodawca może odmówić wolnego?

W celu otrzymania urlopu wypoczynkowego należy złożyć u pracodawcy stosowny wniosek z prośbą o wolne. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Powinien zawierać między innymi dane firmy, pracownika oraz termin urlopu. Może się zdarzyć, że nasza prośba zostanie odrzucona. Dlaczego? Pracodawca ma do tego prawo. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy wybrany przez pracownika termin powoduje braki w zespole i zaburzenie pracy danej organizacji. Z tego względu warto wcześniej zaplanować urlop i skonsultować dni wypoczynku z pracodawcą bądź przełożonym, aby nie być zaskoczonym. 

Więcej o: