Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. Nie każdy emeryt na tym zyska

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. Okazuje się, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może być dla nas wielkim ciosem. Niektórzy stracą bardzo wiele.

Każdego roku w kwietniu ustalane są nowe tablice średniej długości trwania życia. W 2021 roku okoliczności pandemiczne doprowadziły do spadku statystyk we wszystkich przedziałach wiekowych. Okazuje się, że dane te są znaczące w kwestii wypłacania emerytur. Czy każdy z nas może liczyć na ponowne przeliczenie emerytury?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury ze względu na długość życia. Czy zyskamy więcej pieniędzy?

W jednej z wiadomości od czytelników next.gazeta.pl pewien mężczyzna opowiedział swoją historię dotyczącą ponownego przeliczenia emerytury. Finalnie zyskał na tym 400 zł miesięcznie. Jego wyznanie poruszyło nie tylko wszystkie media, ale także emerytów. Do ZUS masowo wpływają wnioski dotyczące tej kwestii. Okazuje się jednak, że nie każdy senior może wnioskować. Teoretycznie nie ma co do tego przeciwwskazań, ale efekty mogą być niekorzystne.

Ponowne przeliczenie emerytury przysługuje każdemu, kto pobiera świadczenie emerytalne, ale nie jest to jednoznaczne z uzyskaniem podwyżki. Co więcej, ZUS może obniżyć nasze dotychczasowe środki, a od decyzji tej nie będzie można już się odwołać.

Spis powszechny 2021 - do kiedy można się spisać?Narodowy Spis Powszechny 2021. Lepiej się pospieszyć. Konsekwencje są poważne

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2021. Musisz spełniać pewne warunki

Złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w pewnych sytuacjach. Dotyczy to na przykład podjęcia przez emeryta pracy w czasie pobierania świadczenia.

 Aktualne tablice średniej długości trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022. Dotyczą one osób, które spełniają warunki do uzyskania emerytury oraz tych, których obowiązują nowe warunki, ale na jakiś czas odłożyły jeszcze decyzję o uzyskanie świadczenia emerytalnego. Emeryci, którzy pobierają emeryturę na starach zasadach, nie mogą liczyć na przeliczenie środków według nowych tablic.

Więcej o: