Czternasta emerytura będzie wypłacona jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie dotyczy wszystkich seniorów. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, obowiązują pewne warunki, w wyniku których nawet 500 tysięcy emerytów nie dostanie dodatkowych pieniędzy. Ważne są m.in dochody. Mimo zapewnień Rządu o tym, że pieniądze trafią na konta najstarszych obywateli, nadal nie wszyscy otrzymali odpowiedź, kiedy dokładnie świadczenie zostanie wypłacone. Pewna jest natomiast kwota, która jest jednoznaczna z najniższą emeryturą w kraju. "Czternastka" na rękę to ok.1066 złotych.
Świadczenie dla seniorów nazwane czternastą emeryturą nie przysługuje każdemu. Wyznacznikiem są zdecydowanie dochody, a więc wysokość podstawowej pobieranej emerytury. Nie można przekroczyć kwoty najwyższej emerytury krajowej która wynosi 4150 zł brutto. Czternasta emerytura trafi na konta nawet tych osób, których konta zostały poddane egzekucji komorniczej. Zgodnie z treścią art. 11 „z kwoty dodatkowego świadczenia nie dokonuje się potrąceń i egzekucji". Osoby otrzymujące 14 emeryturę nie muszą więc obawiać się, że kwota dodatkowego świadczenia zostanie zajęta.
W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, do której otrzymania składanie wniosku nie było potrzebne, w przypadku "czternastki" sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie ma potrzeby składania wniosku o "czternastkę" ale niezbędne jest odpowiednio wczesne wnioskowanie o status emeryta. Pieniądze dostanie większość seniorów, którym ZUS przyznał statut emeryta przed końcem tego roku. Jeśli ktoś osiągnął wiek emerytalny, a nie złożył wniosku powinien się więc pospieszyć - inaczej nie dostanie pieniędzy na czas.
Przepisy nowej ustawy, która gwarantuje emerytom czternastą emeryturę obowiązują już od marca 2021. Zgodnie z rozporządzeniem, seniorzy muszą jednak poczekać do listopada, lub grudnia. Te dwa miesiące przed Nowym Rokiem będą kluczowe, ponieważ właśnie wtedy pieniądze trafią na konta seniorów.