Emerytura po mężu lub żonie - czy się opłaca? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Ten rodzaj świadczenia przysługuje w sytuacji, kiedy współmałżonek umrze. Jak się okazuje, nie każdy skorzysta na takim rozwiązaniu. W niektórych przypadkach może być to nieopłacalne. Poznaj warunki, na podstawie których przyznawane jest to świadczenie.

Z emerytury po zmarłym współmałżonku korzystają najczęściej kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Kobiety żyją bowiem dłużej i nadal zarabiają mniej od mężczyzn. Ich składki emerytalne oraz świadczenia są o wiele niższe. W jakich okolicznościach można liczyć na emeryturę po mężu? Nasi czytelnicy komentują sprawę następująco:

Takie rzeczy tylko w Polsce
"Za co mamy żyć?"
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura po mężu - komu przysługuje?

Prawidłowa nazwa tego typu wsparcia finansowego to inaczej renta rodzinna. Mogą liczyć na nią mąż, żona, dzieci, wnuki oraz rodzice zmarłej osoby. Jakie warunki należy spełnić, jeśli zostało się wdową bądź wdowcem? Taka osoba:

  • w momencie odejście współmałżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy,
  • ukończyła 50 lat i stała się niezdolna do pracy po śmierci współmałżonka nie później niż pięć lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci,
  • sprawuje opiekę nad minimum jednym dzieckiem do 16. roku życia uprawnionym do pobierania renty lub w przypadku potomka uczęszczającego do szkoły - do 18. roku życia,
  • opiekuje się dzieckiem niezdolnym do pracy, samodzielnego funkcjonowania, któremu przysługuje renta rodzinna.

Emerytura po mężu. Ile wynosi renta rodzinna?

Z renty rodzinnej mogą skorzystać osoby, które nie mają innego źródła dochodu. Dlatego też w przypadku korzystania z własnego świadczenia, trzeba będzie z niego zrezygnować. Nie zawsze jest to opłacalne - wysokość renty może być niższa od pobieranej emerytury. Świadczenie wynosi kolejno:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Więcej o: