Emerytury stażowe najnowsze wiadomości. Prezydent utrudnia wprowadzenie zmian

Emerytury stażowe nowości. Sprawa przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego wciąż jest wielką niewiadomą. Andrzej Duda wprowadza modyfikację, która uniemożliwi niektórym seniorom na skorzystanie z potencjalnych zmian w emeryturach.

Emerytury stażowe to jedna z obietnic wyborczych składanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ich temat jednak wciąż nie jest w stu procentach jasny, a wszelkie nowości nie rozwiewają niedomówień, które wokół nich krążą. Czy pobieranie świadczeń emerytalnych przed osiągnięciem wieku emerytalnego może mieć prawo bytu? I jakie warunki należałoby spełniać, aby uzyskać możliwość wcześniejszej emerytury? Emerytury stażowe najnowsze informacje 2021.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021. Jakie warunki należy spełniać, aby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Sprawa emerytur stażowych budzi w wielu Polakach spore kontrowersje. Ta modyfikacja ma stać się przyszłością spraw emerytalnych nie tylko aktualnych seniorów, ale także wielu młodych. Zgodnie z założeniem nowego projektu na wcześniejszą emeryturę będą mogły liczyć kobiety, w wieku od 55 lat, których staż pracy wynosi przynajmniej 35 lat oraz mężczyźni w wieku od 60 lat, których staż pracy wynosi przynajmniej 40 lat. Niezbędnym okazuje się być przy tym osiągnięcie odpowiedniego kapitału. Słowo „odpowiednie" jest tutaj równoznaczne z takim kapitałem, który pozwala na wypłacenie przynajmniej 120 procent minimalnej kwoty emerytalnej. Na dzień dzisiejszy byłoby to ok. 1500 złotych brutto. I choć przez długi czas sprawa emerytur stażowych była niejasna, portal money.pl informuje, że nowych informacji pojawia się coraz więcej. Prezydent uzgodnił z ZUS warunki przejścia na emeryturę stażową.

Konsekwencją wprowadzenia emerytur stażowych będzie możliwość wcześniejszego zakończenia okresu pracowniczego. Aktualnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Emerytury stażowe najnowsze wiadomości. NSZZ „Solidarność" bierze sprawy w swoje ręce

W połowie lipca związkowcy NSZZ „Solidarność" rozpoczęli kampanię promującą wprowadzenie emerytur stażowych. Zgodnie z ich założeniami możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego mogłaby być wykorzystywana przez osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., który staż pracy wynosi 35 lub 40 lat, a emerytura wyliczona dla takich osób metodą zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury. Posłowie wystosowali apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy o zainteresowanie się sprawą przyszłych emerytów:

Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u, "Solidarności", Lewicy i PSL-u - mówił w Sejmie wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.
Więcej o: