Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Uważaj na terminy. Mogą pokrzyżować twoje plany

Czy wykorzystanie zaległego urlopu jest obowiązkiem? I do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Kwestie te regulowane są przez Kodeks Pracy. Jeśli boisz się, że niewykorzystane dni wolne pokrzyżują twoje plany, lepiej trzymać się terminów. To one odegrają tu pierwszoplanową rolę.

Pod pojęciem zaległego urlopu rozumiemy urlop wypoczynkowy, który nie został wykorzystany przez pracownika w poprzednim roku. Czy w takim razie nasze dni wolne ostatecznie przepadły? Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istotną kwestią są tutaj odpowiednie terminy. O czym nie możemy zapomnieć?

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Kodeks Pracy

Teoretycznie zaległy urlop jest udzielany zgodnie z harmonogramem urlopów przygotowywanym zgodnie z wpływającymi wnioskami o urlop. Jeśli pracodawca nie wymaga złożenia wniosku, powinien uzgodnić z pracownikiem terminy, które będą dla niego dniami wolnymi. Każdy pracownik ma niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego, ale urlop zaległy wymaga przestrzegania odpowiednich terminów ustalonych przez Kodeks Pracy. Zgodnie z nim możemy wykorzystać zaległe dni wolne tylko do 30 września następnego roku. Oznacza to, że pracownik może przejść na urlop zaległy najpóźniej właśnie tego dnia. Jeśli jednak zwleka z podjęciem decyzji o wykorzystaniu zaległego wolnego, pracodawca sam ustala termin wykorzystania. Za wszelkie uchybienia dotyczące niedopilnowania terminów odpowiada pracodawca.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Pandemia wprowadza szczególne przepisy

Rzeczywistość pandemiczna wpłynęła także na kwestię wykorzystywania urlopów wypoczynkowych. Ustawa covidowa wprowadziła przepisy mówiące o tym, że pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez jego zgody i bez względu na plan urlopów.

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać – czytamy a w art.15gc ustawy antykryzysowej 4.0
Więcej o: