Już jesienią rząd ma przyznać emerytom i rencistom 14. emeryturę, zwaną potocznie „czternastką". Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do „trzynastki", tym razem wypłacane środki nie będą jednakowe. Wysokość świadczenia ma być zależna od emerytury, a niektórzy wcale nie zostaną objęci dodatkowym wsparciem. Jakie są wyliczenia kwoty brutto i netto nowego świadczenia i komu będzie przysługiwało? Odpowiadamy.
Czternastą emeryturę otrzymają seniorzy, którzy od 31 marca 2021 uzyskali prawo do emerytury, renty, renty socjalnej lub do świadczenia emerytalnego. Okazuje się jednak, że tym razem sprawa nie jest tak prosta, jak w przypadku trzynastej emerytury. Nie każdy otrzyma dodatkowe wsparcie. „Czternastką" zostaną objęte tylko te osoby, których świadczenia emerytalne nie przekraczają kwoty 4100 złotych brutto. Według statystyk z „czternastki" skorzysta ponad dziewięć milionów Polaków.
Pełna wysokość świadczenia będzie równa kwocie minimalnej emerytury. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 złotych brutto, co w przeliczeniu będzie warte 1022,30 złotych netto. Nie wszyscy jednak otrzymają taką samą wartość świadczenia. Mogą na nią liczyć jedynie ci seniorzy, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku reszty kwota zostanie pomniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę".
Wysokość 14 emerytury 2021. Tabela:
Choć mogłoby się wydawać, że wsparcie finansowe nie będzie niosło za sobą głosów sprzeciwu, w rzeczywistości nie wszyscy Polacy są skorzy do radości. Nasi czytelnicy dają jasno do zrozumienia, że na naszych oczach tworzy się powód do niepokoju:
Ceny tak wzrosły, że 14 emerytura, może nie sprostać wszystkim podwyżkom i w koszyku będzie zdecydowanie mniej niż rok temu.
Opłacić chociaż raz emerytom rachunki, zamiast dawać 13,14- stki, mydlenie oczu - a podwyżki za podwyżką lecą od czynszu po prąd i gaz
Budżet się chwieje