Przeliczenie emerytury w związku z covid 19: Spadek długości życia zaowocuje podwyżką świadczenia

Przeliczenie emerytury w związku z covid 19 może wyglądać inaczej niż dotychczas. Ma na to wpływ wzrost śmiertelności spowodowany pandemią koronawirusa. Tablice trwania życia sporządzone przez ZUS jednoznacznie pokazują zmiany, które nastąpiły w ostatnich latach.

Emeryci zastanawiają się jaki wpływ na wyliczanie emerytur może mieć pandemia koronawirusa. Okazuje się, że COVID-19 wpłynął również na ten sektor życia obywateli. W przeciwieństwie do gastronomii, czy branży artystycznej, w przypadku świadczeń wirus może skutkować podwyżką źródła dochodu. Niestety, ale kosztem wielu zgonów, które dosięgnęły w szczególności osób starszych. Statystyki prowadzone przez GUS mówią jednoznacznie o podwyższonej liczbie zgonów wśród seniorów. Z najnowszych danych GUS wynika, że średnie dalsze trwanie życia 60-latka spadło w 2020 r. o 13,8 miesiąca, a 65-latka o 13,3 miesiąca. Te dane są z kolei potrzebne do ustalenia tzw. tablic dalszego trwania życia, na których podstawie wylicza się emerytury dla osób, które dopiero uzyskały status emeryta. Ile pieniędzy otrzymają?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Wpływ pandemii na emerytury. Jakie są prognozy na podstawie danych z GUS?

W związku ze wzrostem zgonów spowodowanych koronawirusem, wzrosła również liczba zmarłych wśród osób starszych. Kobiety i mężczyźni w wieku emerytalnym są bowiem najbardziej narażeni na efekty pandemii, ze względu na przebyte choroby i obniżoną odporność. Statystyki prowadzone przez GUS które mówią o śmierci wielu osób wpłyną jednoznacznie na wzrost emerytur. Takie są prognozy na 2022 rok. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które przechodzą na emeryturę i uzyskały wiek emerytalny w 2021r.

PieniądzeEmerytura po mężu nie zawsze się opłaca. Jej wysokość rozczarowuje

Czy emerytura wzrośnie przez pandemię covid 19? To bardzo możliwe

ZUS w obliczeniach, które sporządza na podstawie tablic średniej długości życia uwzględnił fakt, że przechodzący na emeryturę po 1 kwietnia 2021 r. dostaną dzięki temu prawdopodobnie wyższe dożywotnie świadczenie. Zgodnie z nową tablicą trwania życia ZUS może zmienić wartość emerytury 60-latki o 5,6 proc., a 65-latka nawet o 6,5 proc. Różnica wyliczona będzie na podstawie dotychczasowej tablicy.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?Zasiłek przedemerytalny 2021- komu przysługuje? Wiek to niejedyny warunek

Emerytury będą wyższe, bo statystycznie żyjemy krócej. O ile wzrośnie świadczenie?

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP jednoznacznie wypowiedziała się na temat wzrostu emerytur, na co wpłynęła pandemia koronawirusa, a tym samym wyższa śmiertelność. Czytamy:

W przypadku 60-latki z kapitałem 500 tys. zł, liczona po 1 kwietnia 2021 r. emerytura wyniesie 2018,57 zł i będzie o 106,52 zł wyższa niż liczona na podstawie dotychczasowych wskaźników. Emerytura 65-latka z takim samym kapitałem wyniesie zaś 2447,38 zł miesięcznie i będzie wyższa o 149,59 zł. Należy zaznaczyć, że po 1990 r., czyli w ciągu ostatnich 30 lat, spadki odnotowano zaledwie w sześciu latach: 1991, 2003, 2015, 2017 i 2018 r., a także oczywiście w 2020 r. Średnie dalsze trwanie życia 60-latków wzrosło jednak w tym czasie o 19,3 lata, a 60-latek o 24,2 lata. 

To oznacza, że emeryci mogą spodziewać się znacznych podwyżek. 

Więcej o: