Narodowy Spis Powszechny. Czy każdy domownik musi się osobno zapisać? Nie wszystkim pójdzie tak łatwo

Narodowy Spis Powszechny obowiązuje każdą osobę stale lub tymczasowo zamieszkującą na terenie Polski. Nie wzięcie udziału w zapisach wiąże się ze sporymi konsekwencjami. Jednak czy każdy domownik musi zapisać się osobno? I w jaki sposób dokonać samopis

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się już 1 kwietnia 2021. Zapisy obowiązują do 30 września 2021 i dotyczą wszystkich przebywających w Polsce na stałe lub tymczasowo oraz Polaków mieszkających poza granicami państwa. Odmówienie wzięcia w nim udziału wiąże się z karą grzywny, a podanie fałszywych informacji pozbawienie wolności do lat dwóch. Czy każdy domownik musi zapisać się oddzielnie?

Zobacz wideo Samorządowcy odmawiają przekazania spisów wyborców. „Nie wykluczam użycia policji i służb specjalnych"

Spis Powszechny. Czy każdy domownik musi zapisać się oddzielnie?

Wiele osób zastanawia się nad kwestią spisu całej rodziny. Nie ma wątpliwości co do tego, że w spisie musi wziąć udział każdy członek gospodarstwa domowego, jednak czy każdy musi zapisać się oddzielnie? Okazuje się, że nie. Nie ma obowiązku, który mówiłby o tym, że musimy dokonać zapisu samodzielnie. Wszystkich domowników może zapisać jeden członek rodziny.

Badanie reprezentacyjne (formularz długi) dotyczy osób przebywających w danym mieszkaniu. W tym przypadku reprezentant (osoba, która pierwsza się zalogowała) wypełnia formularz identyfikacyjny oraz spisuje wszystkich członków rodziny, tworzy relacje między nimi oraz spisuje ankietę mieszkaniową - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd. 

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 12 tysięcy dla każdego budzi kontrowersje Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 12 tysięcy dla każdego budzi kontrowersje

Spis Powszechny. Jak samodzielnie zapisać się przez Internet?

Aplikację do samodzielnego zapisu do Narodowego Spisu Powszechnego znajdziesz pod tym linkiem: SAMOPIS. Jednak aby możliwe było zapisanie siebie i rodziny, niezbędne okaże się zalogowanie do strony. Możemy wybrać jedną z dostępnych metod:

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej – umożliwia logowanie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej wydanych w ramach systemów identyfikacji elektronicznej, np. Profil Zaufany, logowanie poprzez bankowość elektroniczną.
  • Wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie wyznaczonego hasła dostępu. Jego ustalenie będzie wymagało podanie nazwiska rodowego matki.
  • Wprowadzenie adresu e-mail oraz indywidualnie wyznaczonego hasła dostępu. Ta metoda przewidziana jest w przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają numeru PESEL i którzy od 31 marca 2021 zamieszkiwali stale lub tymczasowo na terenie Polski.
Więcej o: