"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Tylko niektóre placówki wykonują badania

"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Przez pandemię COVID-19 Polacy rzadziej wykonują badania diagnostyczne pod kątem chorób cywilizacyjnych. W związku z tym rząd zdecydował o wprowadzeniu programu "Profilaktyka 40 plus", czyli darmowych badań, które mają ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie. Jakie badania są przewidziane w programie? Gdzie można je zrobić?

Od 1 lipca można zrobić badania w ramach programu "Profilaktyka 40 plus". Rządowa akcja skierowana jest do pacjentów powyżej 40 roku życia. Dobrany indywidualnie pakiet badań laboratoryjnych pozwoli ocenić czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie i przyspieszyć proces diagnostyczny.

Zobacz wideo Brzydki zapach z pochwy? Może oznaczać groźną chorobę!

"Profilaktyka 40 plus". Jak się zarejestrować? 

Każdy, kto chce skorzystać z pakietu badań w ramach programu "Profilaktyka 40 plus", musi wypełnić ankietę umieszczoną Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Formularz oceni ryzyko występowania niektórych chorób. Po jej uzupełnieniu zostanie wystawione e-skierowanie na dopasowany do twoich potrzeb pakiet badań. Następnie wystarczy zapisać się na badania w placówce, która realizuje program. Jeśli nie korzystasz IKP, to na badania możesz zapisać się za pośrednictwem infolinii: 22 735 39 53.

"Profilaktyka 40 plus". Jakie badania zostaną wykonane? 

Pakiet dla kobiet i mężczyzn obejmuje: morfologię, badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, badanie poziomu glukozy, próby wątrobowe, badanie poziomu kreatyniny, badanie ogólne moczu, badanie stężenia kwasu moczowego, krew utajona w kale. Dodatkowo pakiet dla mężczyzn obejmuje badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

W ramach programu "Profilkatyka 40 plus" przewidziano także pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.

"Profilaktyka 40 plus" - wykaz placówek. Gdzie można wykonać badania? 

Coraz więcej placówek dołącza do programu, więc jest duża szansa, że ośrodek wykonujący badania znajdziesz w swoim mieście. Wykaz placówek realizujących badania z pakietu "Profilaktyka 40 plus" znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa.

Więcej o: