Emerytury stażowe - od kiedy w Polsce? Prezydent umywa ręce. Związkowcy apelują

Emerytury stażowe najnowsze informacje. Kwestia wprowadzenia zmian w wieku emerytalnym wciąż budzi wielkie kontrowersje. Czy projekt kiedykolwiek wejdzie w życie? Związkowcy biorą sprawy w swoje ręce.

Działania Polskiego Ładu dotyczące kwestii emerytalnych zakładają wprowadzenie zmian w obrębie wieku emerytalnego. Emerytury stażowe były częścią obietnic wyborczych złożonych przez Andrzeja Dudę. Zgodnie z ich założeniem istniałaby możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat – w przypadku kobiet miałoby to być 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat – pod warunkiem uzbierania kapitału, który pozwoli na wypłacenie przynajmniej minimalnej emerytury. Czy projekt wejdzie w życie?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe od kiedy w Polsce? „Solidarność" bierze sprawy w swoje ręce

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, emerytury stażowe były częścią obietnic wyborczych złożonych przez Andrzeja Dudę, gdy starał się o ponowną prezydenturę. Niestety wiele osób zauważyło, że słowa prezydenta okazały się puste. Projekt społeczny ustawy o emeryturach stażowych zostały odesłane do Rady Ministrów. Zawiedzeni wyborcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Nie czekając na kroki władz, NSZZ „Solidarność" forsuje swój projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on, że:

  • emerytura stażowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
  • na emeryturę stażową może przejść osoba, której staż pracy wynosi 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn
  • emerytura stażowa wyliczana przez składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej

W marcu ubiegłego roku swój projekt obywatelski złożyła Lewica, jednak do tej pory nie doczekał on się żadnych działań ze strony rządu. Tego roku w czerwcu do władz trafił projekt „Solidarności", jednak póki co trwa walka o podpisy. Aby żądania były wzięte pod uwagę, niezbędne jest zebranie 100 tysięcy podpisów obywateli RP.

Emerytura pomostowa nie dla wszystkich. Tylko nieliczni uzyskają świadczenieEmerytura pomostowa nie dla wszystkich. Tylko nieliczni uzyskają świadczenie

Emerytury stażowe najnowsze informacje. Apel do prezydenta

Posłowie postanowili pójść o krok dalej. Jakiś czas temu wystosowano apel do prezydenta Andrzeja Dudy:

Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u, „Solidarności", Lewicy i PSL-u - mówił w Sejmie wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.

Kwestia emerytur stażowych wciąż pozostaje zagadką. Nie wiadomo, kiedy wejdą w życie Polaków i czy w ogóle zostaną podjęte działania w ich sprawie.

Więcej o: