Wielu emerytów skarży się na niską emeryturę. Mimo pomocy płynącej ze strony Rządu bywa, że seniorzy mają wiele wydatków które przekraczają ich finansowe możliwości. Ma na to wpływ stan zdrowia, lub inne zobowiązania. Każda próba uzyskania większej ilości gotówki może okazać się dobra, zwłaszcza jeśli senior ma do tego pełne prawo. Emeryci mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i może to skutkować podwyżką świadczenia. W związku ze zmieniającymi się czynnikami w kraju, które wpływają na wypłacanie emerytur, zysk może wynosić nawet kilkaset złotych. Jak poprawnie złożyć ten wniosek ?
Na stronie internetowej ZUS znajdziemy informacje o tym, że osoby ubiegające się o ponowne przeliczenie emerytury we wniosku o przeliczenie emerytury świadczeniobiorcy powinny wskazać: pesel, podstawowe dane oraz dowód, kto składa wniosek. Należy też dokładnie określić o co emeryt wnosi. Może być to m.in ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem składek zapisanych na swoim koncie po przyznaniu świadczenia lub ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego trwania życia. Opcji jest wiele, a emeryt musi sprecyzować swoje żądania.
Na stronie internetowej ZUS znajduje się informacja dotycząca tzw. kalkulatora emerytur. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące samodzielnego wyliczenia emerytury. Kalkulator działa w dwóch wersjach, które dzielą się na uproszczoną lub zaawansowaną. W wersji uproszczonej nie masz wielu opcji wyboru, a kalkulator w szybki sposób przelicza twoje lata pracy, oraz zarobki na prognozowane świadczenie, które otrzymasz. W wersji zaawansowanej możesz uwzględnić różne formy zatrudnienia, pracę w kilku miejscach i poszczególnych latach. Ta opcja wymaga więcej uwagi, ale jest dokładniejsza i bardziej wiarygodna. Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury na przyszły rok i kolejne lata.
Emeryci co jakiś czas wnioskują o ponowne przeliczenie emerytury, celem uzyskania wyższego świadczenia. Pod uwagę biorą waloryzację, zmieniające się warunki w kraju, a także tzw. księgę trwania życia, którą sporządza ZUS w oparciu o dane z GUS. Przeliczenie emerytury może wiązać się z podwyżką która dla seniorów może mieć ogromne znaczenie. Mimo licznych dodatków takich jak trzynasta i czternasta emerytura, wielu seniorów skarży się na niski dochód i niezadowolenie ze standardu życia.