Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Tylko nieliczni seniorzy mogą na tym zyskać

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia jest możliwe tylko w nielicznych przypadkach. Nie każdy senior może zyskać dodatkowe pieniądze na podstawie ponownego wyliczenia emerytury. Okazuje się, że jedynie najmłodsi emeryci mają szansę na większe pieniądze. Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i co to może zmienić?

Kiedy przychodzi czas emerytury, wiele osób odczuwa niepokój związany z wysokością świadczenia. Nic dziwnego, ponieważ zdecydowana większość Polaków otrzymuje kwoty, które są niewystarczające. Seniorzy mają wydatki takie jak leki, czy prywatne wizyty u lekarza. Na państwowe leczenie często muszą czekać, a w tym wieku terminy wizyt mogą być kluczowe. Rząd stara się wspierać najstarszych obywateli oferując im specjalne świadczenia, takie jak trzynasta i czternasta emerytura, a także bon turystyczny. Emeryci szukają także dodatkowych źródeł dochodu na własną rękę. Jedną z opcji, która może skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego jest ponowne przeliczenie emerytury. W związku z tym, że część emerytów nadal pracuje, a tablice średniego dalszego trwania życia sporządzone przez GUS ulegają zmianie, seniorzy liczą na podwyżki. Którzy z nich mogą spodziewać się wzrostu świadczenia?

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia jest możliwe? Nie zawsze

O ponowne przeliczenie emerytury może wnioskować każdy senior, który pobiera tego rodzaju świadczenie. Niestety, w większości przypadków jest to tylko dla urzędników nadprogramowa papierologia, która nie będzie skutkowała otrzymaniem wyższej emerytury. Są jednak sytuacje, kiedy ponowne przeliczenie może mieć sens. Dotyczy to świeżo upieczonych emerytów, którzy ukończyli wiek emerytalny w tym roku. Zgodnie z artykułem 26c seniorzy mogą otrzymać różnicę świadczenia, która jest na korzyść składającego wniosek seniora. W ten sposób mogą liczyć na podwyżkę. Czytamy:

Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.

Kiedy ponowne wyliczenie emerytury nie jest możliwe? Czy urzędnik może odmówić złożenia wniosku?

Jak donoszą kadry, wnioski o ponowne przeliczenie emerytury spływają nie tylko do najmłodszych seniorów. Składają je do ZUS osoby, które liczą na to, że otrzymają wyższe świadczenia w związku z nowymi tablicami, nie mając ku temu podstaw prawnych. Są to m.in niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, niepracujące osoby, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia. Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe. Ich emerytura została już wyliczona i póki co nic nie zapowiada tego, żeby mogła ulec zmianie.

Czy można samodzielnie przeliczyć emeryturę? Istnieją specjalne kalkulatory

Składowa emerytury po ponownym jej przeliczeniu, to efekt specjalnego działania, które uwzględnia średnie dalsze trwania życia sporządzone przez GUS, a także podstawę obliczania emerytury. Emeryt może podjąć się ponownego wyliczenia emerytury samodzielnie, jednak wymaga to pewnej wiedzy. W celu ułatwienia tego seniorom, na stronie ZUS w specjalnej zakładce znajdziemy krótki instruktaż. Można go znaleźć pod adresem https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/emerytura-dla-osob-urodzonych-po-31-grudnia-1948/sposob-wyliczenia-emerytury. Należy pamiętać jednak o tym, że kalkulator obowiązuje wyłącznie dla osób, które urodziły się po 1948 roku, ponieważ tylko w ich przypadku przeliczenie ma sens.

Więcej o: