Czy emeryci dostaną bon turystyczny? Obietnice Rządu wstrzymane. Do kogo trafi zastrzyk gotówki?

Bon turystyczny dla seniora, to projekt który został ogłoszony kilka miesięcy temu. Z dodatku mogłoby skorzystać nawet 9 milionów osób. Niestety, emeryci niecierpliwią się, a Rząd nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Czy emeryci dostaną bon turystyczny, a jeśli tak to kiedy?

Bon turystyczny to projekt Rządu, który ma na celu wsparcie branży turystycznej, która znacznie ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Jest to również rekompensata dla obywateli, którzy nie mogli spędzić wakacji z rodziną na dotychczasowych zasadach, z powodu ograniczeń, których celem było zachowanie bezpieczeństwa. Bon turystyczny dla rodzin z dziećmi, to kwota 500 złotych w formie elektronicznej. Nie jest on wypłacany w gotówce, ale może być rozdzielony na rozmaite atrakcje turystyczne, w tym także gastronomiczne. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o jednakowej formie pomocy dla seniorów, którzy także zasłużyli na odpoczynek po trudnym czasie naznaczonym ryzykiem zachorowań i zgonów. Niestety, ustawa utknęła w Rządzie i niewiele wiadomo o tym co dalej. Seniorzy są zaniepokojeni. Czy dostaną bon?

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Czy emeryci dostaną bon turystyczny? Seniorzy oczekują jednoznacznej odpowiedzi

Ponieważ Polski Bon Turystyczny odniósł sukces, a polskie rodziny chętnie korzystają z tej formy pomocy, Rząd zadecydował że pieniądze zostaną przyznane również seniorom. Po licznych obietnicach nastąpił czas oczekiwania na decyzję, oraz termin wypłacania świadczeń. Bon miał być przyznawany w formie elektronicznej, tak samo jak w przypadku Bonu dla rodzin. Kwota to 500 złotych do wykorzystania na atrakcje turystyczne takie jak uzdrowiska, sanatoria, czy ośrodki wypoczynkowe. Senat już rok temu, kiedy Bon Turystyczny wchodził w życie przyznał, że chciałby wspomóc również najstarszych obywateli powyżej 60 roku życia. Sejm odrzucił wtedy tą propozycję. Argumentem były obawy o wystarczającą ilość pieniędzy.

Bon turystyczny dla seniora. Czy są realne szanse na wypłatę świadczenia?

Senat jeszcze w zeszłym roku przygotował projekt ustawy, zgodnie z którą seniorzy mieliby dostać jednorazową dopłatę do wypoczynku w wysokości 500 złotych w formie Polskiego Bonu Turystycznego. Mogliby go wykorzystać między 1 września tego roku a 31 marca 2022 roku, a więc już po zakończeniu szkolnych wakacji, ale nie później niż po terminie wskazanym jako data ważności bonów dla dzieci i młodzieży. Sejm od początku nie jest entuzjastą tego pomysłu. Przybywają kolejne świadczenia dla rodzin, m.in 1000 plus i 900 plus, a seniorzy czują się pominięci. Sejm sabotuje ustawę, którą Senat przyjął już w czerwcu. Lato powoli dobiega końca, a więc nic dziwnego, że seniorzy oczekują jasnej deklaracji. Niepokojący jest fakt, że głosowanie nad rozszerzeniem bonu nie pojawiło się w porządku obrad. Szanse na wprowadzenie Bonu Turystycznego dla seniorów jeszcze w tym roku zdecydowanie maleją i nic nie zwiastuje tego, aby w 2021 roku emeryci mogli skorzystać z dodatkowego świadczenia.

Co stoi na przeszkodzie, aby emeryci otrzymali Bon Turystyczny? Możliwy lockdown

W odpowiedzi na zapytania emerytów, a także Senatu który od początku wspiera projekt Bonu Turystycznego dla seniorów, Rząd tłumaczy brak odpowiedzi sytuacją epidemiologiczną. W powietrzu wisi bowiem widmo kolejnego lockdownu, który miałby uniemożliwić urlop dla emerytów. Jak donosi Radio Zet, wiceminister finansów Piotr Patkowski wypowiedział się na ten temat słowami:

Wątpliwości budzi zasadność rozszerzenia zakresu beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego o grupę emerytów i rencistów, w sytuacji gdy niepewne jest zainteresowanie świadczeniem przez tę grupę w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., gdyż zainteresowanie to będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która w okresie jesienno-zimowym może ulec zmianie.

Emerytom pozostaje zatem czekać, możliwe że nawet do kolejnych wakacji. 

Więcej o: