Spis powszechny 2021. Pytania wywołują kontrowersje. "Pytania w tym spisie masakra!"

Od kilku miesięcy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wszyscy, którzy jeszcze się nie spisali, powinni się pospieszyć, bo czasu na dopełnienie obowiązku zostało już niewiele. O co pyta GUS? Sprawdź: spis powszechny 2021 - pytania.

Pytania zawarte w spisie powszechnym od początku wywołują wiele emocji. Dyskusja na forach trwa. Część Polaków oburza szczegółowość pytań, inni powołują się na konstytucję i mówią o naruszeniu wolności, a kolejni chcą nawet odmówić udziału w spisie. 

Zobacz wideo Chiny, koronawirusowe sekrety i spiskowe teorie. "Trzeba się cofnąć do roku 2002"

Zwolnienie z pracy Tylko w tych sytuacjach możesz zostać zwolniony dyscyplinarnie

Spis powszechny 2021 - pytania. Część pytań wywołuje kontrowersje

Lista pytań w Narodowym Spisie Powszechnym jest dość długa i bardzo szczegółowa. Od początku najwięcej kontrowersji wywołały pytania o wiarę, pozostawanie w niesformalizowanym związku partnerskim czy też dane osobowe współlokatorów. 

Warto zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie o wiarę jest dobrowolna. Tuż po rozpoczęciu spisu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do prezesa GUS zauważył, że zgodnie z art. 53 ust. 7 konstytucji nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania. Jak zapewnia Główny Urząd Statystyczny, odpowiedź na pytanie jest dobrowolna i nie trzeba argumentować jej odmowy. 

Dobrowolna jest także odpowiedź na pytanie o pozostawanie w nieformalnym związku małżeńskim. Natomiast małżeństwa jednopłciowe, które wzięły ślub za granicą, mogą jako stan cywilny podać: żonaty/zamężna i GUS uzna te informacje za zgodne z prawdą. 

Na forum spisu powszechnego pojawiło się wiele komentarzy negatywnie oceniających pytania spisowe.

Nie wiem, kto wymyślił pytania, ale najbardziej debilne irytujące niemające nic wspólnego z potrzebą spisu.
Pytania w tym spisie, masakra. Jakiego jestem wyznani albo dziecko czteroletnie i jakie ma wykształcenie i trzeba zaznaczyć czy zawodowe, czy jakieś inne. Ludzie, kto te pytania w ogóle ustalał, albo czym pale w piecu. Aż głową boli.

Szczegółową listę pytań znajdziesz na stronie spisu powszechnego.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Do kiedy trzeba się spisać? 

Spisać się należy do 30 września 2021 roku. W tym roku spis powszechny odbywa się przez internet, jednak od osób, które z jakichś powodów nie mogą wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną pobrane inną metodą:

  • poprzez wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym;
  • wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

Musisz pamiętać, że odmowa udziału w spisie lub podanie nieprawdziwych informacji wiąże się z karą. Za odmowę sąd nałoży karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara ograniczenia wolności do lat 2.

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie: Zleceniobiorca może nie dostać pieniędzy Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie: Zleceniobiorca może nie dostać pieniędzy

Spis powszechny - infolinia. Numer telefonu infolinii spisowej

W razie problemów z wypełnianiem formularza lub w celu zweryfikowania tożsamości rachmistrza możesz zadzwonić na infolinię spisową. Numer telefonu infolinii spisowej to: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Z tego numeru oraz z numeru: 22 828 88 88 może zadzwonić do ciebie rachmistrz w celu dokonania spisu. 

Więcej o: