Do kiedy składać wnioski na rodzinne świadczenia? Poznaj terminy

Zasiłek rodzinny, świadczenie z racji funduszu alimentacyjnego oraz "Dobry start" - kiedy składać wnioski o te rodzaje wsparcia finansowego? Poniżej przedstawiamy terminy, których należy przestrzegać w celu uzyskania dodatkowej gotówki.

Wniosek o wybrany rodzaj świadczenia rodzinnego można składać drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia oraz w sposób tradycyjny - drogą pocztową lub osobiście w wybranym urzędzie. Poniżej terminy dla poszczególnych typów świadczeń.

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

Do kiedy składać wnioski na rodzinne świadczenia? Zasiłek rodzinny

Nowy okres przyznawania tego typu świadczenia trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. Od daty złożenia wniosku uzależniony jest termin otrzymania świadczenia. W przypadku zasiłku rodzinnego, dokumenty złożone do 31 sierpnia, wiążą się z wypłatą do 30 listopada. W przypadku złożenia wniosku od 1 września do 31 października, środki przyjdą na konto do końca grudnia. Z kolei przy składaniu dokumentów w terminie od 1 listopada do 31 grudnia, musimy liczyć się z czekaniem na wypłatę zasiłku do końca lutego przyszłego roku. 

Spis powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału? Jak się spisać? (zdjęcie ilustracyjne) Powszechny spis ludności - jak sprawdzić czy jestem spisany?

Do kiedy składać wnioski na świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Prawo do tego typu świadczenia ustala się od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski o ustalenie prawa składa się od 1 lipca drogą online, zaś tradycyjną - od 1 sierpnia. Wniosek złożony do 31 sierpnia wiąże się z wypłatą świadczenia do 31 października. Analogicznie jest w przypadku pozostałych miesięcy.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - jest się czego obawiać? Dorosły otrzyma 1200 zł

Do kiedy składać wnioski na rodzinne świadczenia? "Dobry start"

"Dobry start" to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka. Przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek online za pomocą portalu Emp@tia można składać od 1 lipca do 30 listopada. To jedyna forma składania tego typu dokumentu.

Więcej o: