Bon turystyczny dla emerytów - od kiedy i czy projekt wejdzie w życie? Na drodze stoi jedna przeszkoda

Bon turystyczny dla emerytów: czy dodatkowe środki na wypoczynek trafią w tym roku do seniorów? Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. Plany rządu mogą zostać pokrzyżowane przez pandemię koronawirusa.

Wprowadzenie bonu turystycznego miało na celu podniesienie sektora turystycznego z kryzysu, w który popadł z powodu pandemii koronawirusa. Jak do tej pory tylko rodziny mogły korzystać z dodatkowych środków pokrywających część zaplanowanych wakacji. Już wkrótce będą mogli wykorzystać go także emeryci. Kiedy seniorzy będą mogli zacząć planowanie wakacji?

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny dla emerytów. Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowych środków na wakacje?

Polski Bon Turystyczny ciszy się ogromną popularnością. Rodziny z wielkim zaangażowaniem korzystały z dodatkowych środków od rządu podczas tegorocznych i zeszłorocznych wakacji. Postanowiono więc wykorzystać potencjał projektu, rozszerzając jego zasięgi na seniorów. Już wkrótce także oni dostaną 500 złotych na zasłużony wypoczynek. Dodatkowe pieniądze ma otrzymać nawet dziewięć milionów emerytów.

- To nie powoduje żadnych wydatków z budżetu państwa. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystała zaledwie jedna czwarta uprawnionych, czyli są zabezpieczone środki do wykorzystania przez seniorów. Rozszerzenie programu nastąpi we wrześniu, więc emeryci i renciści pojadą na wczasy po sezonie turystycznym, kiedy jest taniej i gdy branża turystyczna potrzebuje wsparcia - tłumaczy senator Krzysztof Kwiatkowski.

Projekt miał wejść w życie już w zeszłym roku, ale Sejm odrzucił wówczas tę propozycję. Czy w tym roku ma prawo wejść w życie? Istnieje jedna potencjalna przeszkoda.

Bon turystyczny dla emerytów. Czy lockdown pokrzyżuje sprawy rządu?

Działanie bonu turystycznego dla emerytów miałoby opierać się o pewne zasady. Seniorzy mogliby wykorzystać go od 1 września 2021 do 30 marca 2022, ale Sejm od początku przejawia sceptyczne nastawienie do nowego projektu. Niepokojącym wydaje się być fakt, że do tej pory nie poruszano tego tematu podczas obrad. Wprowadzenie dodatkowej gotówki na wypoczynek dla emerytów wydaje się być poniekąd mrzonką, a nawet abstrakcją. W odpowiedzi na pytania płynące z kraju rząd wydaje się tłumaczyć swoją bierność aktualną sytuacją epidemiologiczną. Zgodnie z zapowiedziami, wszyscy powinniśmy przygotować się na wprowadzenie kolejnego lockdownu.

Wątpliwości budzi zasadność rozszerzenia zakresu beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego o grupę emerytów i rencistów, w sytuacji gdy niepewne jest zainteresowanie świadczeniem przez tę grupę w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., gdyż zainteresowanie to będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która w okresie jesienno-zimowym może ulec zmianie – mówi Piotr Patkowski w RadioZet.

Jak odbierać to „milczenie owiec"? Pozostaje czekać.

Więcej o: