Już jutro rozpoczynamy kolejną walkę o oceny. Rok szkolny rusza pełną parą, a to oznacza, że wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem rozpoczną i zakończą poszukiwania najpiękniejszych przyborów szkolnych. Aby nieco wspomóc rodzinne finanse, szkolną wyprawkę po części sfinansuje program „Dobry Start", znany także jako program 300 plus. To jednorazowe świadczenie przyznawane uczniom, które przyznawane jest niezależnie od dochodów. Okazuje się jednak, że nie wszystkie dzieci mogą liczyć na wsparcie od rządu. Jakie warunki trzeba spełniać?
Dofinansowanie „Dobry start" przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci uczących się oraz uczniom do 20 roku życia, którzy utrzymują się sami. Wyjątkiem stają się tutaj uczniowie z niepełnosprawnościami. W ich wypadku granica wieku została wydłużona do 24 lat. Na dodatkową gotówkę mogą także liczyć uczniowie szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Okazuje się jednak, że świadczenie nie przysługuje wszystkim uczniom. Nie będą mogli ubiegać się o nie rodzice dzieci uczęszczających do klas zerowych oraz studenci uczelni wyższych.
Aby otrzymać świadczenie, niezbędne okaże się złożenie odpowiedniego wniosku. Możemy go składać od 1 lipca do 30 listopada 2021. Im wcześniej uda nam się wypełnić wszelkie formalności, tym wcześniej pieniądze pojawią się na naszym koncie bankowym. Jeśli udało nam się wysłać wniosek jeszcze w sierpniu, świadczenie powinno zostać wypłacone do 30 września. Późniejsze działania będą skutkowały odczekaniem na wypłatę ok. 2 miesięcy. Do wyboru mamy trzy opcje:
PUE ZUS „Dobry Start". Krok po kroku: