Zasiłek rehabilitacyjny - od czego zależy? Nie każdy otrzyma wsparcie

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasz stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie zawodu? Można wówczas ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny, który pomaga w sfinansowaniu kosztów leczenia. Komu przysługuje ten rodzaj wsparcia?

Świadczenie rehabilitacyjne jest przeznaczone dla osób dotkniętych chorobą, która pozbawiła ich możliwości wykonywania danej profesji. Co należy zrobić, aby otrzymać dodatkową gotówkę? Komu ona przysługuje? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Czemu Marina nie chce pokazać twarzy Liama? "Mieliśmy niemiłe doświadczenie"

Zasiłek rehabilitacyjny - sprawdź, czy spełniasz te warunki

Osoby podlegające ubezpieczeniu, które skorzystały już z zasiłku chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, jeśli oczywiście kondycja zdrowotna uniemożliwia im pójście do pracy. Co stoi u podstaw przyznawania tego typu wsparcia? Prognoza powrotu do dawnej sprawności po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Z zasiłku rehabilitacyjnego można korzystać maksymalnie przez rok.

Będzie rekordowa waloryzacja emerytur w 2022 r. Niestety za sprawą inflacji Emerytury. Nie wszyscy dostaną podwyżki po wprowadzeniu nowego ładu [wyliczenia]

Zasiłek rehabilitacyjny - co powinien zawierać wniosek?

Dokumenty powinny trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych minimum sześć tygodni przed końcem pobierania zasiłku chorobowego. Co należy dołączyć do wniosku?

  • Dokument dotyczący stanu zdrowia,
  • informację z miejsca pracy, która ma formę wywiadu zawodowego, (nie jest ona wymagana, gdy niezdolność powstała po wygaśnięciu tytułu ubezpieczenia lub kiedy posiada się ubezpieczoną pozarolniczą działalność gospodarczą)
  • protokół informujący o przyczynie złej kondycji zdrowotnej,
  • stwierdzenie choroby przez inspektora sanitarnego.

'Dobry Start'. Kto może dostać 300 plus? Do kiedy 300 plus? Lepiej się pospieszyć. Niektórzy poczekają kilka miesięcy

Zasiłek rehabilitacyjny - jak go się oblicza?

Wysokość tego rodzaju świadczenia wygląda następująco:

  • przez pierwsze trzy miesiące - 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
  • przez dalszy okres - 75% podstawy,
  • w przypadku kobiety ciężarnej - 100% podstawy.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do wykonywania zawodu, bez wyłączania dni wolnych od pracy.

Więcej o: