Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych. Pracownicy mogą zostać pozbawieni części wynagrodzenia

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami,od września mogą wejść w życie przepisy, według których osoby niezaszczepione na COVID-19 będą wysyłane na bezpłatne urlopy. Czego dokładnie można się spodziewać?

Szczepienia są dostępne od kilku miesięcy, jednak nie każdy obywatel jest do nich przekonany. Nieoficjalne informacje podają, że osoby niezaszczepione będą mogły spotkać się z bezpłatnymi urlopami. Taka zmiana to następstwo kolejnej fali koronawirusa. Czy jest czego się obawiać?

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych - pytanie o szczepionkę

W związku z końcem wakacji, duża część społeczeństwa wraca do pracy lub szuka nowego miejsca zatrudnienia. Według nieoficjalnych informacji, po wejściu przepisów w życie, na rozmowach kwalifikacyjnych będzie można spotkać się z pytaniem o szczepienie na COVID-19. Obecnie taka informacja należy do danych medycznych, więc pracodawca nie ma prawa przetwarzania tej kwestii.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych - co z wypłatą w przypadku braku szczepionki?

Według napływających, nieoficjalnych informacji pracownicy bez szczepionki mogą zostać pozbawieni części wynagrodzenia. Ten aspekt spotyka się z falą oburzenia wśród Polaków. Pracodawca będzie mógł w takiej sytuacji wysłać pracownika na urlop bezpłatny. W wykazie prac legislacyjnych rządu czytamy:

W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę.

czarna sukienka, zdjęcie ilustracyjneTa sukienka z Mohito za 29,99 złotych to hit sezonu. Znika w okamgnieniu!

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych - stanowisko OPZZ

Plany wobec osób niezaszczepionych spotkały się ze sprzeciwem związkowców:

Rząd nie przekonał większości obywateli do konieczności szczepienia się przeciwko COVID – 19. Nie wykazuje wystarczającej kreatywności i determinacji w promowaniu szczepień. Nie reaguje na agresywne działania środowisk kwestionujących ich konieczność. W tle jak zwykle jest polityka. Dlatego rządzący tworzą przepisy wywierające silną presję na niezaszczepionych pracowników, dając przy tym nadzwyczajne uprawnienia pracodawcom.

14. emerytura. Kiedy wypłata 'czternastki'? Ile wyniesie kwota dodatku? (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Kiedy wypłata "czternastek"? Niektórzy nie dostaną ani grosza

Więcej o: