500 plus dla emeryta - dla kogo pomoc? Część seniorów nie otrzyma pieniędzy

Z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać nie tylko rodziny z dziećmi, ale i seniorzy. 500 plus dla emeryta to świadczenie, które nie przysługuje wszystkim seniorom. Komu należy się wsparcie? Poznaj warunki.

Dodatek dla seniora w postaci 500 zł brzmi zachęcająco. Nie każdy przedstawiciel najstarszej części społeczeństwa jednak będzie mógł liczyć na wsparcie z racji tego programu. Przy przyznawaniu świadczenia liczy się nie tylko kryterium dochodowe. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus dla emeryta?

Zobacz wideo "The Voice Senior". Uczestnik poprosił ukochaną o rękę na scenie

500 plus dla emeryta - kto może liczyć na wsparcie?

Pomoc z racji 500 plus dla seniora przysługuje emerytom lub rencistom, którzy:

  • są niezdolni do samodzielnej egzystencji, 
  • pobierają zasiłek pielęgnacyjny,
  • mają ukończone 75 lat,
  • zarabiają nie więcej niż 1727,08 złotych brutto, czyli 1227,08 zł netto. W przypadku wyższego dochodu kwota wsparcia zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka na złotówkę". Ten warunek budzi największe poruszenie wśród przedstawicieli najstarszej części społeczeństwa.

500 plus dla seniora - wniosek. Jakie dokumenty należy złożyć?

W celu otrzymania pieniędzy z racji 500 plus dla emeryta, należy złożyć wniosek dostępny na stronie zus.pl oraz dołączyć dokumenty takie jak:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • dokumentację z lecznicy rehabilitacyjnej bądź zaświadczenie o stanie zdrowia – w tym wypadku pamiętajmy, że musi być ono wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

Emeryci po 75. roku życia nieposiadający zaświadczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, muszą złożyć dokumentację medyczną. Seniorzy, którzy mają takie zaświadczenie są zwolnieni z przedstawiania dodatkowych dokumentów. 

Więcej o: