Ekwiwalent za urlop 2021 - nie każdy może na niego liczyć. Poznaj warunki

Komu należy się ekwiwalent za urlop 2021? W celu otrzymania pieniędzy za niewykorzystane wolne, trzeba spełnić określone warunki. Niektórzy mogą być nimi rozczarowani. Jak się oblicza należność za niewykorzystane wolne? Odpowiadamy.

Do obowiązków pracodawcy należy wypłacenie tego rodzaju rekompensaty. W celu uzyskania ekwiwalentu nie wystarczy mieć tylko niewykorzystany urlop. Liczą się również okoliczności takiej sytuacji. Jakie są warunki wypłacania tej rekompensaty i ile ona wynosi?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska w drodze urlop spotkała fana Milika

Ekwiwalent za urlop 2021 - kto może na niego liczyć?

Urlop musi zostać udzielony w wymaganym wymiarze, ale termin wolnego może spotkać się ze sprzeciwem pracodawcy. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy wybrana przez pracownika data wypoczynku zaburza pracę organizacji. Trzeba wówczas ustalić nowy termin wolnego. Jeśli nie skorzystamy z urlopu w danym roku, przypada on na kolejny. Czas na jego wykorzystanie upływa wraz z dniem 30 września. Kto zatem może liczyć na ekwiwalent? Osoba, której wygasła umowa o pracę lub została po prostu rozwiązana i przez to nie można było skorzystać z urlopu. 

Ekwiwalent za urlop 2021 - kalkulator. Jak obliczyć kwotę należności?

Ile pieniędzy przysługuje za niewykorzystane wolne? Przy wyliczaniu pod uwagę bierzemy wysokość wynagrodzenia brutto wraz ze współczynnikiem ekwiwalentu. Posługujemy się poniższym wzorem:

x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12

W 2021 roku współczynnik ekwiwalentu wynosi 21 dkładnieni i do przez tę liczbę dzielimy miesięczne wynagrodzenie brutto. Poniżej przykładowe wyliczenia.

Przy miesięcznej pensji w wysokości 2800 zł brutto, pracownik dysponuje 6 dniami niewykorzystanego wolnego. Ile będzie się równał ekwiwalent?

2800/21 = 133,33 zł

133,33 zł x 6 = 799,98 zł brutto

Więcej o: