Wrześniowa rewolucja w świadczeniach ZUS dla seniorów. Niektórzy emeryci będą stratni

Od 1 września zmianie ulęgną graniczne kwoty przychodu. Co to oznacza dla seniorów? Redukcję wysokości świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź ich zawieszenie. Osoby korzystające z renty socjalnej muszą szczególnie uważać. Z jakiego powodu?

Emeryci oraz renciści mogą spotkać się z przykrą zmianą - kwota pobieranego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od teraz ulegnie pomniejszeniu. To następstwo ustalenia nowej granicy kwoty przychodu, która obowiązuje od 1 września 2021 roku, a to z kolei skutek spadku płac z drugiego kwartału. Jak sprawa wygląda w praktyce? Czy każdy senior odczuje zmianę?

Zobacz wideo Sandra Kubicka: Podążam drogą Jennifer Lopez. Gdy przejdę na emeryturę, chciałabym opisać moje życie w książce

Rewolucja w świadczeniach ZUS dla seniorów - niektórych spotka zawieszenie wypłaty

Od września pierwszy próg przychodu wynoszący 70% przeciętnej pensji równa się 3853,20 zł brutto. W sytuacji, kiedy senior otrzyma wyższy dochód to świadczenie przysługujące na dany miesiąc ulegnie zmniejszeniu. Przy drugim progu wynoszącym 130% przeciętnej pensji spotykamy się z kwotą 7155,90 zł. Przekroczenie tej granicy poskutkuje zawieszeniem wypłaty w danym miesiącu. Nowe kwoty limitów są istotne szczególnie dla osób pobierających rentę socjalną. Z jakiego powodu? Jeśli wysokość dodatkowego przychodu wykroczy poza 3853,20 zł to renta wówczas nie przysługuje w całości. 

Ekwiwalent za urlop 2021 Ekwiwalent za urlop 2021 - nie każdy może na niego liczyć. Poznaj warunki

Rewolucja w świadczeniach ZUS dla seniorów - kto nie będzie poszkodowany?

Nowe limity będą obowiązywały przez najbliższe trzy miesiące: wrzesień, październik i listopad. Ulegną ponownie zmianie 1 grudnia 2021 roku. Czy istnieją seniorzy, którzy nie odczują tej rewolucji? Okazuje się, że tak. Kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65. roku życia nie muszą obawiać się tych zmian. Mogą dorabiać sobie bez żadnych ograniczeń. Wprowadzenie nowych limitów nie odbije się na ich sytuacji finansowej. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Dochód bezwarunkowy - komu się należy? Dla wybranych czekają prawie 4 tys. zł

Więcej o: