Zmiany w 500 plus. Zastrzyk gotówki nie trafi do każdej z rodzin. Dlaczego?

Zmiany w 500 Plus zostały zatwierdzone. Rząd przyjął nowelizację ustawy, która wprowadza pewne ograniczenia w dotychczasowym wypłacaniu wniosków. Nie wszystkie rodziny będą zadowolone. Nowe zasady uniemożliwiają otrzymywanie świadczeń w wielu przypadkach. Jakie są warunki?

Rząd postanowił wprowadzić zmiany w dotychczasowej ustawie, która wspiera polskie rodziny. Kwota 500 plus, którą otrzymują rodzice po złożeniu wniosku może od 2022 roku nie zasilić już wszystkich portfeli. Postanowiono wprowadzić ograniczenia, które wiążą się z określonymi zasadami wypłat. Konieczne jest m.in posiadanie profilu zaufanego i konta bankowego. Nie wszystkim obywatelom jest to na rękę. Wypłata pieniędzy w gotówce nie będzie już możliwa. Jakie zmiany czekają nas w nowym roku i kto będzie stratny?

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

Zmiany w 500 plus z początkiem 2022 roku. Kto nie dostanie pieniędzy?

Rząd postanowił uściślić zasady wypłacania pieniędzy i narzucił określone zasady, które wejdą w życie już w styczniu 2022 roku. Okazuje się, że rodziny które do tej pory otrzymywały pieniądze w gotówce, lub  przekazu pocztowego mogą być zawiedzione. Nie otrzymają już pieniędzy tą drogą. Wypłata świadczenia będzie możliwa wyłącznie bezpośrednio przelewem. Konieczne jest zatem posiadanie konta w banku

Zmiany w 500 plus nie tylko w wypłatach. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Zmiany w 500 plus to nie tylko wypłata pieniędzy wyłącznie na konta bankowe. To również forma składania wniosków, która dla wszystkich będzie w 2022 roku ujednolicona. Zmieni się organ wypłacający świadczenie, a więc pieniądze nie będą jak dotychczas wypłacane przez samorządy, ale przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby złożyć wniosek konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego. O 500 plus będzie można składać wniosek wyłącznie za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

500 plus to nie wszystko. Co z 1000 plus i 900 plus?

Podobnie jak wniosek o 500 plus, rodziny wielodzietne będą mogły wnioskować o 1000 plus również wyłącznie za pośrednictwem kanałów elektronicznych. 1000 plus to dodatkowe świadczenie dla rodzin, które posiadają więcej niż jedno dziecko. Rodzice mogą sami zadecydować czy zechcą otrzymywać dodatkowe 500 złotych przez okres dwóch lat, czy 1000 złotych przez okres jednego roku. Rząd przedstawił również projekt świadczenia 900 plus, które miałoby trafić do pozostałych rodzin. 

Więcej o: