Emerytura pomostowa dla wybranych. Komu się należy? "To, co się dzieje w Polsce to jest chore"

Czym jest emerytura pomostowa? Możlwiością przejścia na wcześniejszy odpoczynek dla seniorów zajmujących się pracą o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach. Niestety ta forma wsparcia nie przysługuje każdemu. Warunki przyznania tego świadczenia oburzyły seniorów.

Osoby będące przed wiekiem emerytalnym mogą liczyć na emeryturę pomostową. Przysługuje ona tylko wybranym pracownikom. Jakie warunki trzeba spełnić, aby liczyć na ten rodzaj pomocy finansowej i od czego zależy wysokość świadczenia? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji" Wybierz serwis

Emerytura pomostowa dla wybranych - komu przysługuje?

Na ten rodzaj świadczenia może liczyć osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku. W przypadku kobiet wiek minimalny wynosi 55 lat, a mężczyzn - 60 lat. Okres składkowy u pań powinien wynosić natomiast 20 lat, zaś u panów 25. Nie są to jednak jedyne wymagania. Emerytura pomostowa jest przeznaczona dla osób wykonujących pracę o szczególnym charakterze (czyli taką, której wykonywanie wraz z wiekiem staje się trudne i może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa) lub na szczególnych warunkach, czyli ciężką pracę fizyczną:

  • na wodzie,
  • pod ziemią,
  • w powietrzu,
  • w warunkach zmiennego mikroklimatu,
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

Co na ten temat sądzą nasi czytelnicy?

Jest to absurd
To, co się dzieje w Polsce to jest chore. A ludzie i tak myślą, że jest dobrze.

Loteria szczepionkowa. Wyniki losowania tygodniowego. Kto zgarnął 50 tys. zł, a kto hulajnogę? (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa - wyniki losowania 1.09.2021. Kto wygrał duże pieniądze?

Emerytura pomostowa - od czego zależy jej wysokość?

Wysokość tego rodzaju świadczenia zależy od środków zgromadzonych w wyniku składek. Jak ją obliczyć? Dzieli się wówczas podstawę przez średnie dalsze trwanie życia. Ten typ świadczenia wypłacany jest przez Fundusz Emerytur Pomostowych. Składki są opłacane przez pracodawców zatrudniających pracowników do wykonywania obowiązków o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 w GdańskuStypendium szkolne - ruszył nabór wniosków. Trzymaj się terminu

Więcej o: