Omawiane zmiany wejdą w życie od 2022 roku razem z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw podpisanych przez prezydenta. Czego dokładnie możemy się spodziewać? Nowe przepisy zaskakują.
W styczniu czeka nas zmiana dotycząca zwolnień lekarskich. Czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia zostanie skrócony o połowę, czyli ze 182 dni na 91. Co pozostanie bez zmian? Okres niezdolności do wykonywania zawodu z powody ciąży oraz gruźlicy. Jego długość wynosi aktualnie 270 dni. Okres zasiłkowy obowiązuje w trackie trwania umowy o pracę oraz po jej rozwiązaniu. Nowe przepisy wiążą się także z koniecznością posiadania 60-dniowego okresu przerwy w zwolnieniu lekarskim, jeśli chcemy odnowić prawo do półrocznej i płatnej nieobecności w pracy.
Rewolucja w zwolnieniach lekarskich to następstwo brania fałszywych L4 przez pracowników, na co skarży się wielu pracodawców. Wolne nie jest spowodowane w takich przypadkach chorobą, a chęcią wypoczynku lub podjęcia innej pracy zarobkowej. W ubiegłym roku na wskutek pandemii koronawirusa, odnotowano znaczny wzrost brania takich nieuczciwych zwolnień - 2,5-krotny. Należy liczyć się konsekwencjami takiej postawy - kara za fałszywe zwolnienia to stracenie prawa do pobierania zasiłku chorobowego, wynoszącego 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia lub dyscyplinarne zwolnienie z pracy.