Czy seniorzy doczekają się wyrównania emerytur? Prezes ZUS odpowiada

Emerytury czerwcowe to problem, który trwa od 2009 roku. Czy poszkodowani seniorzy doczekają się pomyślnego rozwiązania sytuacji? Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zabrała głos w sprawie. Niekótrzy mogą być zaskoczeni.

Emeryci, którzy zaczęli korzystać ze świadczenia w czerwcu, od lat apelują o zmianę w wysokości pobieranej emerytury. Z jakiego powodu? Ich świadczenia mogłyby być wyższe, jeżeli zdecydowaliby się przejść na odpoczynek w późniejszych miesiącach. Zaniżona emerytura jest skutkiem zmiany wprowadzonej przez reformę systemu emerytalnego. Co na to prezes ZUS?

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Czy seniorzy doczekają się wyrównania emerytur? Stanowisko Gertrudy Uścińskiej

Ile według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tracą emeryci korzystający z czerwcowego świadczenia? Prezes ZUS informuje w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki:

- Jeżeli ktoś przechodziłby na emeryturę w maju, to miałby emeryturę wyższą od czerwcowej o 5 proc., a w lipcu - o 12 proc.
- Ten problem w tej chwili jest rozwiązany, bo prezydent podpisał nowelizację właściwej umowy. Problem występuje od 2009 roku, kiedy przyjęto dwa rodzaje waloryzacji: kwartalną i roczną

Czy przyszli seniorzy mają się czego obawiać?

- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić. [...] Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu

Czy seniorzy doczekają się wyrównania emerytur? Co z rekompensatą?

Pora na informację, która rozczaruje poszkodowanych seniorów. Potrzebę rekompensaty dla emerytów zgłosił senator PSL Jan Filip Libicki, jednak przepadła ona w Sejmie. Co na to prezes ZUS?

- W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz. Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości
Więcej o: