Rząd zatwierdził projekt o czternastej emeryturze dla seniorów. Decyzje zostały podjęte, pozostaje pytanie kiedy mogą spodziewać się zastrzyku gotówki. O ile w przypadku trzynastej emerytury, wypłaty zaplanowane przez ZUS zostały określone, o tyle konkretna data 14 emerytury stoi pod znakiem zapytania. Emeryci się niepokoją zwłaszcza, że aby ją otrzymać należy spełnić określone wymagania. Liczy się dochód seniora, którego nie należy przekraczać. Kto otrzyma "czternastkę" i czy nastąpi to w tym roku?
Czternasta emerytura to kolejna szansa dla emerytów, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Niestety, świadczenie nie zostanie wypłacone każdej osobie w wieku emerytalnym. O ile w przypadku "trzynastki" nie obowiązywały ograniczenia, tak w przypadku "czternastki" zasady uległy zmianie. Zgodnie z prawem ustanowionym przez Rząd, osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe przekracza kwotę 4150,88 zł lub osoby, które na koniec października będą miały zawieszone prawo do otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych nie otrzymają czternastej emerytury.
Wypłata czternastki nastąpi automatycznie. To dobra wiadomość dla seniorów, którzy nie są zwolennikami składania świadczeń. Oznacza to, że pieniądze trafią do nich bezpośrednio, tak jak dotychczasowe świadczenie. Rząd zapowiedział wypłatę czternastej emerytury Otrzymanie czternastki na listopad 2021 r. To oznacza, że wraz ze świadczeniem otrzymywanym z ZUS w listopadzie wpłynie jednocześnie 14 emerytura. Seniorzy mogą więc spodziewać się dużej sumy pieniędzy przed świętami. Niestety, nie wszyscy emeryci będą zadowoleni. Rolnicy opłacający KRUS otrzymają czternastkę dopiero na początku 2022 roku, a dokładniej w styczniu. Dokładne daty nie są niestety znane.
Kwota czternastej emerytury maksymalnie może wynosić 1250,88 złotych brutto. Na taką kwotę mogą liczyć osoby, których wartość podstawowego świadczenia emerytalnego jest równa lub niższa od ustalonego progu dochodowego, czyli od 2900 złotych brutto. Rząd stosuje zasadę "złotówka za złotówkę", co oznacza że przekroczenie progu dochodowego będzie skutkować obniżeniem świadczenia.