Nie tylko 500 plus. Do wybranych trafi dodatkowe 400 zł. Niekórzy będą rozczarowani

Program "Rodzina 500 plus" pomógł wielu Polakom wyjść z sytuacji kryzysowej. Od przyszłego roku polskie rodziny będą mogły zyskać jeszcze więcej - 400 zł lub nawet 500 zł dodatkowej gotówki. Jakie warunki należy spełnić?

Zmiany wynikające z Nowego Ładu obejmą także rodziny z dziećmi. Czego można się spodziewać? Nowego wsparcia pod nazwą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dodatkowe fundusze trafią do rodzin bez względu na pobieranie świadczenia 500 plus. Jakie są zasady przyznawania tego wsparcia?

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

500 plus zmiany: kto może liczyć na nowy rodzaj pomocy?

Nowa forma wsparcia skierowana jest do drugiego i kolejnego dziecka w wieku od 12 do 36 miesięcy. Nie obowiązuje ono w rodzinach zastępczych. W sytuacji, kiedy urodziły się bliźnięta, pomoc przysługuje na jedno dziecko. Takiej zmiany w świadczeniach możemy się spodziewać na początku przyszłego roku. 

500 plus zmiany: na jaką kwotę można liczyć?

Rodzic sam wybiera czy chce otrzymywać 500 zł na miesiąc w ciągu dwóch lat czy wsparcie rzędu 1000 zł na miesiąc przez rok. Nie może jednak liczyć na więcej niż 12 tys. zł na potomka. W przypadku opieki naprzemiennej, kapitał będzie dzielony na dwie części, czyli trafia po 6 tys. do rodzica. Wypłaty przyjdą na konto bankowe.

400 plus - dla kogo taka forma wsparcia? Jest haczyk

To wsparcie ma dwa haczyki, o których należy pamiętać. Na 400 zł dodatkowego wsparcia będą mogli liczyć rodzice jedynaków w wieku od 12 do 36 miesięcy. Ta kwota nie przyjdzie na konto, a będzie formą dofinansowania żłobka lub klubu dziecięcego. Nie będzie można z niej skorzystać w celu pokrycia kosztów wyżywienia w wybranej placówce. Wnioski o tę formę wsparcia będzie można składać następującymi drogami:

  • przez portal Emp@tia,
  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowość elektroniczną.
Więcej o: