Dochód bezwarunkowy to 376 mld zł rocznie. Czy Polskę na to stać? Zdania są podzielone

Dochód bezwarunkowy jest możliwy? Nadal trwają dyskusje, czy Polskę stać na takie świadczenia. Kwota miałaby wynosić 1200 złotych w przypadku dorosłych i 600 w przypadku dzieci. To duży koszt dla Państwa. Wiele osób jest przeciwnych, obawiając się wzrostu cen i bezrobocia.

Zgodnie z założeniami projektu, każdy dorosły może otrzymać 1200 zł, zaś dziecko 600 zł. Argumentacja jest bliska tej z czasów PRL. Wytłumaczeniem zwolenników projektu jest fakt, że te pieniądze po prostu "się należą". Skutki takiej decyzji mogą być bardzo negatywne. To duży koszt dla Państwa, które i tak musiało wprowadzić pewne reformy, aby wyegzekwować pieniądze dla najbardziej potrzebujących. Mnogość świadczeń obecnie jest naprawdę duża, a dochód podstawowy bezwarunkowy mógłby zniechęcić niektórych do podjęcia pracy, a także wzrostu cen. Czy dochód bezwarunkowy wejdzie w życie?

Zobacz wideo Bezwarunkowy dochód podstawowy. Hasło, które pomoże wygrać wybory?

Dochód podstawowy bezwarunkowy - jakie są za i przeciw

Dochód bezwarunkowy miałby na celu wsparcie dla wszystkich obywateli. Nie jest to jednak projekt rozdawniczy z pieniędzy podatników. Pieniądze miałyby zostać pozyskane od sponsorów, których póki co nie ma. Podwyższenie jakości życia może ciągnąć za sobą również negatywne skutki. Niektóre osoby mogą nie tylko nie czuć się zobligowane do znalezienia pracy, ale także z dotychczasowej pracy zrezygnować. W Internecie pojawia się mnóstwo komentarzy o tym, że nikt nie powinien otrzymywać wypłaty "za nic". Plusem dochodu bezwarunkowego jest to, że być może część osób już pracujących, czułaby się zmotywowana do dalszego rozwijania kariery i mogłaby pozwolić sobie na dodatkowe kształcenie i relaks. To poprawa sytuacji finansowej w wielu polskich domach, również tych najbiedniejszych. 

Kto dostanie dochód podstawowy? Zadowoleni będą obywatele z dziećmi i bez

Dochód podstawowy bezwarunkowy miałby trafić na ręce zarówno rodzin z dziećmi, jak i bez nich. Póki co formę dochodu bezwarunkowego pełni 500 plus. Przewidywana kwota, która mogłaby wesprzeć polskie domy, to 1200 złotych dla osoby dorosłej i 600 złotych dla dziecka. Pieniądze przyznawane byłyby zatem bez względu na sytuację rodzinną i materialną. Wiele osób mogłoby na tym zyskać. 

Ile kosztuje dochód podstawowy? To ogromny koszt dla kraju

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, koszt dochodu bezwarunkowego wyniósłby Państwo 376 mld zł rocznie. Brzmi jak naprawdę duża kwota, ale warto zaznaczyć, że całkowita kwota budżetu państwa zaplanowana w tegorocznej ustawie budżetowej wynosi 486,8 mld zł. Dla kolejnego przykładu, 230 mld zł rocznie, to pieniądze na renty i emerytury. Czy to oznacza, że świadczenie zostanie wcielone w życie?

Więcej o: