Emerytury stażowe 2021. Czy projekt wejdzie w życie? Polacy: "Kpią z ludzi"

Emerytury stażowe najnowsze informacje. Czy projekt zapowiedziany w kampanii Andrzeja Dudy kiedykolwiek wejdzie w życie? NSZZ "Solidarność" bierze sprawy w swoje ręce. Polacy są zdezorientowani.

Nowy Polski Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego najpierw zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych, dotyczących osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Dziś na tapet bierze się także kwestię zwolnienia z podatku dochodowego emerytów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, kontynuują pracę zawodową. Reformy emerytalne mają mocne podstawy merytoryczne i duże wsparcie grup społecznych. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe 2021. Kiedy wejdą w życie Polaków?

Projekt emerytur stażowych był jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, ubiegającego się o ponowną prezydenturę. Okazało się, że były to jednak tylko puste słowa. Po objęciu rządów sprawa ucichła, a wszelkie zapytania zostały skierowane do Rady Ministrów. Wprowadzenie projektu zakłada, że pobieranie świadczenia emerytalnego wiązałoby się z przepracowaniem odpowiedniej liczby lat, a nie z osiągnięciem konkretnego wieku. W przypadku kobiet miałoby to być 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40 lat. Ważne jest jednak to, aby zebrać do tego czasu odpowiednią ilość kapitału, tj. takiego, który pozwala na wypłacenie przynajmniej minimalnej kwoty emerytury.

Emerytury stażowe najnowsze informacje. „Solidarność" nie daje za wygraną

Puste obietnice wyborcze nie dały spokoju Polakom. Projekt ustawy, który został skierowany ostatecznie do Rady Ministrów, wziął w swoje ręce NSZZ „Solidarność". Związek zawodowy forsuje projekt ustawy o emeryturach stażowych, który zakłada, że:

  • emerytura stażowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
  • na emeryturę stażową może przejść osoba, której staż pracy wynosi 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn
  • emerytura stażowa wyliczana przez składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej
Podpisując się pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą #EmeryturaZaStaż bierzesz udział w demokracji bezpośredniej. Jeżeli zbierzemy 100 tys. podpisów, to Sejm BĘDZIE MUSIAŁ rozpatrzyć projekt - czytamy na stronie  https://emeryturazastaz.pl/ 

A co na to Polacy? Opinie naszych czytelników są dosyć dosadne:

Władzy bardziej chodzi o to, żeby mieć więcej stażu, ale na cmentarzu.
Przecież to normalne niewolnictwo
Kpią z ludzi
Więcej o: