Czternasta emerytura 2021. Kiedy pieniądze dla seniorów? Terminy wypłat mogą się różnić

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Przysługuje emerytom, ale jak się okazuje - nie wszystkim. Należy spełnić określone wymagania. Kiedy wypłata czternastki? Niestety, nie wszyscy dostaną zastrzyk gotówki w jednakowym terminie.

Czternasta emerytura, to projekt który ma wejść w życie seniorów już niedługo. Dodatkowe pieniądze poprawią sytuację materialną wielu emerytów, również tych, którzy mogą cieszyć się także "trzynastką". O ile w przypadku pierwszego dodatkowego świadczenia, nie było szczególnych wytycznych, "czternastka" wymaga spełnienia dodatkowych warunków, aby ją otrzymać. Kiedy seniorzy zakwalifikują się do świadczenia, pozostaje pytanie, kiedy pieniądze trafią na ich konto. Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Komu przysługuje czternasta emerytura 2021?

Trzynasta emerytura przysługiwała każdemu seniorowi i wspomagała jego budżet bez względu na uzyskiwany dochód. Czternastka zaś, wymaga spełnienia określonych warunków. Otrzymają ją wyłącznie emeryci, których dochód nie przekracza progu 2416 zł. Osobom poniżej tego progu przysługuje pełna "czternastka", czyli 1022,30 zł na rękę. Niestety, ci którzy zarabiają powyżej tego progu, dostaną o tyle mniej, o ile przekraczają próg, według panującej zasady "złotówka za złotówkę.

Czy trzeba złożyć wniosek o czternastą emeryturę 2021?

Czternasta emerytura zostanie wypłacona razem z emeryturą podstawową i nie wymaga dodatkowego składania wniosków. Wpływa na konto z urzędu i otrzymają ją wszyscy emeryci, którzy spełniają kryteria. Seniorzy otrzymujący podstawowe świadczenie w kwocie 2900 złotych brutto lub mniej, otrzymają pełną wartość 14 emerytury, wynoszącą 1250,88 złotych. Jest równa najniższemu świadczeniu emerytalnemu.

Kiedy emeryci dostaną czternastkę? Termin nie jest dla wszystkich jednakowy

W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają emeryci, którzy nie przekroczyli progu dochodowego. Czternastka trafi na ręce seniorów jeszcze w listopadzie 2021. Miesiąc później, bo w grudniu 2021 mogą spodziewać się jej osoby, których świadczenie zostanie wyliczone na mocy zasady "złotówka za złotówkę". Wymaga to dodatkowych przeliczeń, co może spowodować opóźnienia. Pewne jest jednak, że czternastka trafi na konta emerytów jeszcze w tym roku.

Więcej o: