Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Nowe zasady mogą oznaczać przymusowe wolne

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Niektórzy myślą, że mają jeszcze dużo czasu. Okazuje się, że to ostatni moment. Zgodnie z nowymi zasadami, wolne może okazać się przymusowe i nastąpi w wyznaczonym terminie. Ma to związek z czwartą falą pandemii koronawirusa.

Urlop przysługuje każdemu pracownikowi i ma na celu zmotywowanie go do dalszego działania, dając mu czas na regenerację sił. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w wybranym terminie, oczywiście wcześniej ustalając, czy nie będzie to miało w danym momencie negatywnego wpływu na funkcjonowanie ogółu miejsca pracy. Czy pracodawca może narzucić pracownikowi termin urlopu? Okazuje się, że jest to możliwe, a wpływ może mieć prognozowana czwarta fala pandemii. Oficjalny termin wykorzystania urlopu mija jednak bardzo niedługo, bo już we wrześniu. Sprawdź, do kiedy trzeba go wykorzystać.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Czy urlop jest obowiązkowy? Przysługuje każdemu pracownikowi

Zgodnie z Kodeksem Pracy, który obowiązuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i objętych bezwzględnym ubezpieczeniem, artykuł nr.152 mówi jednoznacznie o prawie do urlopu. Oznacza to, że pracownicy mają prawo, ale i obowiązek skorzystać z corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (mówi o tym art. 161 Kodeksu pracy). Pracownik musi wykorzystać zaległe dni w określonym terminie. 

Do kiedy pracownik musi wykorzystać urlop? Termin minie już niedługo

Pracownik musi wykorzystać urlop, chyba że ustalenia z pracodawcą mówią o tzw. ekwiwalencie pieniężnym. Za niewykorzystane dni urlopu, w takiej sytuacji pracownikowi przysługują pieniądze, jednak jest to wyjątek w sytuacji wypowiedzenia, lub zwolnienia pracownika. Jeśli chodzi o ostateczny termin wykorzystania urlopu, jeśli pracownik nadal jest zatrudniony, odpowiedź znajdziemy w Kodeksie Pracy. Na podstawie art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w myśl art. 163 k.p. (czyli w terminie ustalonym w planie urlopów bądź po porozumieniu z pracownikiem) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że termin już niedługo. 

Zmiana prawa ze względu na COVID-19. Czy można narzucić urlop?

Regulacje prawne, które ustalono w tarczy antykryzysowej 4.0 mówią o tym, że pracodawcy zyskali prawo do narzucenia urlopu, w przypadku sytuacji kryzysowej. Obowiązki pracowników w takiej sytuacji mogą zostać zawieszone, jeśli sytuacja gospodarcza miejsca pracy uległa drastycznej zmianie. Wtedy termin urlopu jest wyznaczony przez pracodawcę i bywa, że nie obowiązuje wypłata ekwiwalentu. Ma to szczególne znaczenie teraz, kiedy grozi nam kolejna fala pandemii. Rząd grozi kolejnymi obostrzeniami. 

Więcej o: