Kiedy czternasta emerytura? Wypłata jeszcze w tym roku, ale nie dla wszystkich

Czternasta emerytura, to kolejne po "trzynastce" świadczenie dla seniorów, które ma na celu poprawę ich sytuacji materialnej. Zgodnie z rozporządzeniami, wypłata pieniędzy ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Nie wszyscy seniorzy mogą jednak liczyć na zastrzyk gotówki.

Czternasta emerytura, to dodatkowa emerytura, której kwota jest równa najniższemu wypłacanemu świadczeniu, czyli około 1022,30 zł na rękę. Otrzymają ją seniorzy, którzy spełnią określone warunki. W przeciwieństwie do "trzynastki" istnieje próg dochodowy, którego nie można przekroczyć. Jeśli emeryt spełni wymagania, pieniądze pojawią się na jego koncie bez konieczności składania wniosku. Seniorzy nadal nie znają jednak dokładnej daty wypłaty świadczeń. Wiadomo jedynie, że będzie to w 2021 roku. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Kiedy czternasta emerytura? Pieniądze trafią na konta seniorów przed świętami

Czternasta emerytura ma trafić na konta seniorów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Rząd podjął decyzję, że nastąpi to w listopadzie 2021 roku i odbędzie się to tylko raz. Pieniądze wpłyną na konto bezpośrednio z emeryturą listopadową, jako podwojona emerytura. Data jest zależna od dnia, kiedy seniorzy zazwyczaj otrzymywali zastrzyk gotówki na swoje konto. 

Kto nie dostanie 14 emerytury? Nie chodzi tylko o dochód

Próg dochodowy, który wynosi 4150,88 złotych lub więcej nie może zostać przekroczony. Osoby, które go przekroczą nie dostaną czternastej emerytury. Nie jest to jedyne przeciwwskazanie do jej otrzymania. Trzeba mieć status emeryta, a żeby to zrobić, osoby które osiągnęły wiek emerytalny w tym roku, muszą zarejestrować się przed końcem października 2021 r. W innym wypadku nie dostaną pieniędzy. 

Na czym polega zasada "złotówka za złotówkę"? Kto dostanie niższe świadczenie?

Wysokość "czternastki" w tym roku ma wynosić tyle co kwota najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca 2021 r., czyli 1250,88 zł (brutto). W przypadku osób, które przekroczyły 2900 zł dochodu, nastąpi przeliczenie czternastej emerytury na mocy zasady "złotówka za złotówkę". To oznacza, że o tyle złotych o ile emeryt przekroczy dochód, o tyle złotych "czternastka" zostanie pomniejszona.

Więcej o: