Emerytury nie zawsze satysfakcjonują seniorów. Zdarza się coraz częściej, że powiększenie dochodu w wieku emerytalnym okazuje się koniecznością. Wtedy emeryci szukają dodatkowej pracy w różnych miejscach, niekoniecznie związanych z dotychczasowym doświadczeniem. Co innego, gdy emeryt lubi swój dotychczasowy zawód i nie chce z niego rezygnować. Wtedy nadal może wykonywać swoją pracę, ale może zostać pozbawiony emerytury. Nie może przekroczyć bowiem określonego progu dochodowego. Ile może zarabiać senior i jak bardzo może poprawić swoją sytuację finansową?
Praca na emeryturze jest jak najbardziej możliwa i legalna. Jeśli emerytowi pozwala na to zdrowie, a sam zainteresowany wykazuje chęci, aby podjąć nową pracę, lub kontynuować poprzedni zawód, nic nie stoi na przeszkodzie. W teorii może to się łączyć z utratą przychodów otrzymywanych z ZUS. Możliwe jest bowiem pobieranie świadczenia emerytalnego połączonego z pracą, ale tylko do określonej kwoty. Przekroczenie jej dyskwalifikuje seniora z uprawnień do pobierania świadczenia. Jeśli emeryt chce pobierać emeryturę i pracować, czyli po prostu dorobić do swojego świadczenia, musi spełnić określone wymagania. Jakie?
Popularnym zjawiskiem np. wśród nauczycieli, jest kontynuacja zawodu po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale w wysokości jedynie połowy etatu. Ta decyzja często nie jest spowodowana kwestią wieku i zdrowia, ale progu dochodowego, którego nie wolno przekroczyć. Przekroczenie go, może graniczyć nawet z utratą całej emerytury, choć w przypadku nauczycieli rzadko byłoby to możliwe ze względu na przeciętnie niskie zarobki. Zmniejszenie jej jest natomiast jak najbardziej prawdopodobne. Progi dochodowe są dwa, pierwszy z nich to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi zaś, to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.
Wiek emerytalny ustanowiony przez rząd, to obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osoby, które osiągnęły ten wiek mogą składać wniosek o świadczenie emerytalne i zakończyć dotychczasową pracę. Są jednak zawody, które upoważniają do składania wniosków o tzw. wcześniejszą emeryturę. Na liście zawodów są te, które niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia, lub mają charakter publiczny.