Ile można dorobić do emerytury? Uważaj, aby nie przekroczyć tej kwoty

Emeryci mogą dorobić do emerytury, ale są określone warunki, które muszą spełnić. Istnieją dwa progi przychodu. Przekroczenie jednego z nich grozi obniżeniem emerytury, a drugiego-całkowitym jej zawieszeniem. Sprawdź, o ile możesz powiększyć swoje dochody.

Emerytury nie zawsze satysfakcjonują seniorów. Zdarza się coraz częściej, że powiększenie dochodu w wieku emerytalnym okazuje się koniecznością. Wtedy emeryci szukają dodatkowej pracy w różnych miejscach, niekoniecznie związanych z dotychczasowym doświadczeniem. Co innego, gdy emeryt lubi swój dotychczasowy zawód i nie chce z niego rezygnować. Wtedy nadal może wykonywać swoją pracę, ale może zostać pozbawiony emerytury. Nie może przekroczyć bowiem określonego progu dochodowego. Ile może zarabiać senior i jak bardzo może poprawić swoją sytuację finansową?

Zobacz wideo emerytury. Co się ma zmienić i kto na tym skorzysta? [Q&A]

Jak legalnie dorobić do emerytury? Jak najbardziej jest to możliwe

Praca na emeryturze jest jak najbardziej możliwa i legalna. Jeśli emerytowi pozwala na to zdrowie, a sam zainteresowany wykazuje chęci, aby podjąć nową pracę, lub kontynuować poprzedni zawód, nic nie stoi na przeszkodzie. W teorii może to się łączyć z utratą przychodów otrzymywanych z ZUS. Możliwe jest bowiem pobieranie świadczenia emerytalnego połączonego z pracą, ale tylko do określonej kwoty. Przekroczenie jej dyskwalifikuje seniora z uprawnień do pobierania świadczenia. Jeśli emeryt chce pobierać emeryturę i pracować, czyli po prostu dorobić do swojego świadczenia, musi spełnić określone wymagania. Jakie?

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy czternasta emerytura? Wypłata jeszcze w tym roku, ale nie dla wszystkich

Tej kwoty nie można przekroczyć. Kiedy emeryt nie dostanie emerytury?

Popularnym zjawiskiem np. wśród nauczycieli, jest kontynuacja zawodu po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale w wysokości jedynie połowy etatu. Ta decyzja często nie jest spowodowana kwestią wieku i zdrowia, ale progu dochodowego, którego nie wolno przekroczyć. Przekroczenie go, może graniczyć nawet z utratą całej emerytury, choć w przypadku nauczycieli rzadko byłoby to możliwe ze względu na przeciętnie niskie zarobki. Zmniejszenie jej jest natomiast jak najbardziej prawdopodobne. Progi dochodowe są dwa, pierwszy z nich to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi zaś, to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia. 

Do kiedy trwa spis powszechny? (zdjęcie ilustracyjne) Spis ludności ? pytania, które oburzają naród. Nie musisz na nie odpowiadać

Jaki wiek kwalifikuje kobiety i mężczyzn do otrzymania emerytur?

Wiek emerytalny ustanowiony przez rząd, to obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osoby, które osiągnęły ten wiek mogą składać wniosek o świadczenie emerytalne i zakończyć dotychczasową pracę. Są jednak zawody, które upoważniają do składania wniosków o tzw. wcześniejszą emeryturę. Na liście zawodów są te, które niosą ze sobą ryzyko utraty zdrowia, lub mają charakter publiczny.

Więcej o: