Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu zbliża się wielkimi krokami. To w tym miesiącu jest ostatni dzwonek dla tych, którzy nie wykorzystali dni wolnych z 2020 roku. Pora zaplanować wakacje. Jeżeli nie wykorzysta się zaległego urlopu w sposób fizyczny to niestety ten okres przepada. Na ekwiwalent nie może liczyć każdy. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać ten rodzaj rekompensaty?
Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Długość urlopu zależna jest od stażu pracy. Ile dni wolnych przysługuje w ciągu roku?
Wolne należy wykorzystać do 31 grudnia w roku, w którym ono przysługuje. Inaczej dni wolne stają się urlopem zaległym i czas na jego wykorzystanie upływa wraz z dniem 30 września kolejnego roku kalendarzowego.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może liczyć na ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji, kiedy jego stosunek o pracę wygaśnie lub zostanie rozwiązany. Należność powinna zostać wypłacona w trakcie rozwiązania umowy o pracę. Ile wynosi ekwiwalent? Jego wysokość ustala się bazując na kwocie miesięcznej pensji. W 2021 roku sumę dzieli się przez 21 i następnie przez 8. Powstały w ten sposób wynik to należność za jedną godzinę pracy.