Urlop wypoczynkowy Kodeks pracy: uważaj na termin. Inaczej stracisz dni wolne

Wrzesień to dla niektórych ostatni miesiąc wakacji. Wykorzystanie zaległego urlopu z 2020 roku jest jeszcze możliwe przez kilka tygodni. Kiedy dokładnie upływa termin i w jakiej sytuacji można liczyć na ekwiwalent?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu zbliża się wielkimi krokami. To w tym miesiącu jest ostatni dzwonek dla tych, którzy nie wykorzystali dni wolnych z 2020 roku. Pora zaplanować wakacje. Jeżeli nie wykorzysta się zaległego urlopu w sposób fizyczny to niestety ten okres przepada. Na ekwiwalent nie może liczyć każdy. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać ten rodzaj rekompensaty?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska na wakacjach na Kostaryce

Urlop wypoczynkowy Kodeks pracy - kiedy upływa termin na wykorzystanie zaległych dni wolnych?

Prawa do urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec. Długość urlopu zależna jest od stażu pracy. Ile dni wolnych przysługuje w ciągu roku?

  • 20 dni w przypadku pracownika ze stażem mniejszym niż 10 lat,
  • 26 dni w przypadku pracownika ze stażem wynoszącym minimum 10 lat.

Wolne należy wykorzystać do 31 grudnia w roku, w którym ono przysługuje. Inaczej dni wolne stają się urlopem zaległym i czas na jego wykorzystanie upływa wraz z dniem 30 września kolejnego roku kalendarzowego.

Emerytura Zmiany w emeryturach. Seniorów czeka wyrównanie czerwcowych świadczeń

Urlop wypoczynkowy Kodeks pracy - kto może liczyć na ekwiwalent? Poznaj sposób jego obliczania

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może liczyć na ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji, kiedy jego stosunek o pracę wygaśnie lub zostanie rozwiązany. Należność powinna zostać wypłacona w trakcie rozwiązania umowy o pracę. Ile wynosi ekwiwalent? Jego wysokość ustala się bazując na kwocie miesięcznej pensji. W 2021 roku sumę dzieli się przez 21 i następnie przez 8. Powstały w ten sposób wynik to należność za jedną godzinę pracy.

W sklepie PSS Społem 'Zgoda' w Płocku przy Tumskiej. Sprzedawców i klientów dzieli osłona z pleksi Ile można dorobić do emerytury? Uważaj, aby nie przekroczyć tej kwoty

Więcej o: