Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Uważaj na termin. Konsekwencje spóźnienia są poważne

Spis Ludności trwa już od 1 kwietnia 2021. Już wkrótce mija termin zapisu. Konsekwencje niewzięcia udziału w badaniach GUS są bardzo poważne. Możesz trafić nawet do więzienia.

Główny Urząd Statystyczny co dziesięć lat przeprowadza badania nad strukturą i stanem społeczeństwa. Dziś znamy je pod nazwą spisu powszechnego. Wszyscy stajemy się zobowiązani do wzięcia w nich udziału poprzez odpowiedzi na konkretnie postawione pytania. Odmowa może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Kto musi wziąć udział w badaniach?

Spis ludności trwa do 30 września 2021 roku. Muszą wziąć w nim udział wszyscy, którzy stale lub tymczasowo zamieszkują na terenie Polski. Dotyczy to także dzieci. Jak mówi Dominik Rozkrut, prezes GUS w rozmowie z Radiem Wrocław:

Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej 

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Jak się zapisać?

Obowiązkiem każdego obywatela RP jest wypełnienie odpowiedniego formularza. Gdzie go znaleźć i jak dokonać zapisu? Do wyboru mamy trzy opcje:

  • przez internet – to najwygodniejsza opcja. Jedyne, co musimy zrobić, to zalogować się na stronie nsp2021.spis.gov.pl za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL.
  • telefonicznie – kolejną opcją jest wykonanie telefonu pod numer 22 279-99-99, jednak opcja ta jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00
  • poprzez rachmistrza - ostatnim rozwiązaniem jest wywiad przeprowadzany przez rachmistrza. Jeśli do tej pory nie wykonaliśmy zapisu, możemy spodziewać się telefonu. 

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Jaka kara grozi za odmowę?

Okazuje się, że odmowa wzięciu udziału w spisie wiąże się ze sporym ryzykiem. Zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie", czeka nas kara. Sąd może nałożyć na obywatela karę wysokości pięciu tysięcy złotych. Co więcej, za podanie fałszywych informacji, możemy zostać skazani na dwa lata pozbawienia wolności.

Więcej o: