Spis powszechny - jak się zapisać? Za podanie fałszywych informacji możesz trafić do więzienia

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak wypełnić formularz i do kiedy możemy to zrobić? Czasu jest coraz mniej. Za odmowę udziału w badaniach GUS grożą nam poważne konsekwencje.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się już 1 kwietnia, czyli przed kilkoma miesiącami. Celem całego przedsięwzięcia jest zgromadzenie informacji dotyczących stanu i struktury społeczeństwa. Udział w nim mają wziąć obowiązkowo wszystkie osoby, które stale lub tymczasowo zamieszkują na terenie naszego państwa. Jak wypełnić formularz? Odmowa i fałszywe informacje będą związane z poważnymi konsekwencjami.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis powszechny – jak się zapisać? Do wyboru mamy kilka opcji

Na wypełnienie formularza mamy pół roku. Wraz z dniem 1 kwietnia 2021, wyznaczono termin końcowy na 30 września 2021. Czasu więc jest coraz mniej, dlatego im szybciej uda nam się wypełnić wszelkie formalności, tym lepiej dla nas. Warto jednak pamiętać, że dla niektórych z nas zapisy mogą skończyć się o wiele wcześniej – aż do momentu, kiedy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Istnieją trzy sposoby na wypełnienie spisowego obowiązku:

  • jako pierwszy wymienimy wypełnienie formularza przez internet. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie nsp2021.spis.gov.pl za pomocą numeru PESEL oraz indywidualnego hasła, Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej
  • drugim sposobem będzie kontakt telefoniczny poprzez infolinię pod numerem 22 279 99 99
  • możecie także wejść osobiście do urzędu gminy, w którym znajdziecie specjalne stanowiska do zapisania się przez internet

Spis powszechny 2021. Jakie konsekwencje wiążą się z odmową wzięcia udziału?

Zgodnie z art. 17 ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań, udział w spisie jest obowiązkowy i nie istnieje żadna ulga w tej kwestii. Gdy rachmistrz zatelefonuje do nas z numeru  22 828 88 88 lub 22 279 99, musimy podać mu odpowiedzi na stawiane pytania. Odmowa wiązać się będzie z karą grzywny sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Do odpowiedzialności zostaniemy podciągnięci także w przypadku podania fałszywych informacji. Wówczas grozi nam kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Więcej o: