Zwolnienie z podatku od darowizny - jak uniknąć kosztów? Lepiej się pośpieszyć

Zwolnienie z podatku od darowizny - informacje. Jeśli przysługuje nam spadek bądź darowizna od krewnych, warto jak najszybciej zająć się tą sprawą. W celu uniknięcia obciążenia finansowego należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym.

Według prawa, spadek po najbliższej rodzinie bądź darowizna nie powinny być opodatkowane. W takiej sytuacji warto skorzystać całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Co należy wypełnić w tym celu? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Anna Lewandowska relacjonowała swoje urodziny na Instagramie. Przyjaciele sprawili jej niesamowitą niespodziankę

Zwolnienie z podatku od darowizny - formularz

Jak uniknąć podatku od otrzymanej darowizny? Należy wypełnić formularz SD-Z2 (na przykład drogą online) i przedstawić go w Urzędzie Skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Formularz mogą złożyć osoby, którym przysługuje majątek w wyniku między innymi:

  • dziedziczenia,
  • zapisu zwykłego, dalszego bądź windykacyjnego,
  • polecenia testamentowego,
  • zachowka,
  • dyspozycji bankowej wkładem na wypadek zgonu,
  • darowizny,
  • nieodpłatnej renty,
  • nieodpłatnej służebności.

Zwolnienie z podatku dotyczy z kolei osób będących obywatelami Polski lub innego kraju Unii Europejskiej (a także Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinu), które otrzymały majątek od żony, męża i krewnych. 

Zwolenienie z podatku od darowizny - limity

W przypadku, kiedy darowizna nie przekracza progu 9 637 zł i została przyznana w ciągu pięciu lat od jednej osoby to nie trzeba zgłaszać się do Urzędu Skarbowego. Dotyczy to także otrzymania majątku na podstawie umowy darowizny bądź nieodpłatnego zniesienia współwłasności przedstawionego u notariusza. 

Zwolnienie z podatku od darowizny - warto pilnować terminu

Opóźnienie składania wniosku wiąże się z naliczeniem podatku. Ile może on wynosić? Mają miejsce sytuacje, kiedy to Urząd Skarbowy w wyniku kontroli przelewów na koncie, nalicza aż 20 procent podatku. Z tego względu warto pilnować terminu i nie odkładać tej kwestii na później. 

Więcej o: