Zgodnie z projektem budżetowym na 2022 rok przyjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, wysokość świadczeń emerytalnych ulegnie zmianie. To wszystko za sprawą przewidzianej waloryzacji, która według wstępnych obliczeń wyniesie 4 procent. Eksperci jednak przewidują wyższy wskaźnik. Ile on wynosi?
Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja w obecnym roku wynosiła 4,4 procent. Zdaniem ekspertów, wskaźnik ten będzie szedł w górę wraz z upływem lat. Ceny artykułów w sklepach rosną w zaskakująco szybkim tempie. Wszystko zmierza ku temu, że w 2022 roku będzie można zaobserwować rekordową wartość. Zgodnie z przewidywaniami, przyszłoroczna waloryzacja ma wynieść 5,4 procent. Jaka zmiana się z tym wiąże? Oznaczałoby to najwyższą podwyżkę dla seniorów od 12 lat.
Co wpływa na waloryzację rent i emerytur? Po pierwsze: inflacja w gospodarstwach emeryckich. Po drugie: minimum dwudziestoprocentowy wzrost płac. Obecnie oba te wskaźniki są na plusie. Na jakiej podstawie wylicza się wskaźnik waloryzacji? Sumuje się wysokość średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług z minionego roku oraz rzeczywisty wzrost wynagrodzeń. W 2020 roku waloryzacja większa niż 4 procent spowodowała wzrost świadczeń emerytalnych o 50 zł. Czego możemy spodziewać się w przyszłym roku? Poniżej zestawienie świadczeń emerytalnych po waloryzacji wynoszącej 4 oraz 5,4 procent.
Waloryzacja emerytur 2022 redakcja