Wdowa, która straciła małżonka ma prawo do renty. Jest to specjalne świadczenie, które ma pomóc zarówno kobiecie, jak i dzieciom, które straciły ojca. Pieniądze mogą wpływać na konto żony zmarłego, jednak musi ona spełnić określone warunki. Jeśli ich nie spełni, ma inne przywileje, ale nie są one zbyt duże. Renta rodzinna po mężu zostanie przyznana tylko przez określony czas, jest również zależna od tego, czy wdowa będzie kontynuować pracę, którą zajmowała się przed śmiercią małżonka.
Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Dodatkowym warunkiem, aby otrzymać pieniądze jest posiadanie co najmniej jednego dziecka, wnuków lub rodzeństwa. Dzieci muszą również być uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu wdowy. Nie mogą one mieć ukończonych 16 lat, a jeśli uczą się-18 lat. Renta przysługuje również w przypadku, kiedy dzieci są niezdolne do pracy. Wdowa może otrzymać świadczenie w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci. Jeśli para małżonków z jakiegoś powodu nie była razem, wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów i było one ustalone drogą sądową.
Renta rodzinna po mężu może wynosić odpowiednio:
Renta jest wyliczana na korzyść świadczeniobiorcy.
Jeśli wdowa nie ukończyła 50 roku życia, lub nie posiada dzieci, przysługują jej dwa rodzaje pomocy. Jeśli nie spełnia określonych warunków i nie ma źródła utrzymania, ma prawo do renty rodzinnej jedynie przez rok od śmierci współmałżonka. Dodatkowo, pieniądze będzie otrzymywać przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej. Musi zatem podjąć chęć gotowości do podjęcia pracy nie dłużej niż w okresie 2 lat od śmierci współmałżonka.