Renta rodzinna po mężu. Kto ma prawo otrzymać świadczenie? Nie tylko żona

Renta rodzinna po mężu to pomoc żonie zmarłego, a także jego osieroconym dzieciom. Kobieta ma prawo ubiegać się o świadczenie, jednak nie zawsze. Obowiązują określone zasady, które są związane m.in z wiekiem oraz pracą. Sprawdź, czy w razie nieszczęścia otrzymasz pieniądze.

Wdowa, która straciła małżonka ma prawo do renty. Jest to specjalne świadczenie, które ma pomóc zarówno kobiecie, jak i dzieciom, które straciły ojca. Pieniądze mogą wpływać na konto żony zmarłego, jednak musi ona spełnić określone warunki. Jeśli ich nie spełni, ma inne przywileje, ale nie są one zbyt duże. Renta rodzinna po mężu zostanie przyznana tylko przez określony czas, jest również zależna od tego, czy wdowa będzie kontynuować pracę, którą zajmowała się przed śmiercią małżonka. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Kto ma prawo do renty rodzinnej po mężu? Okazuje się, że nie tylko żona zmarłego

Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Dodatkowym warunkiem, aby otrzymać pieniądze jest posiadanie co najmniej jednego dziecka, wnuków lub rodzeństwa. Dzieci muszą również być uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu wdowy. Nie mogą one mieć ukończonych 16 lat, a jeśli uczą się-18 lat. Renta przysługuje również w przypadku, kiedy dzieci są niezdolne do pracy. Wdowa może otrzymać świadczenie w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci. Jeśli para małżonków z jakiegoś powodu nie była razem, wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów i było one ustalone drogą sądową. 

GotówkaZwolnienie z podatku od darowizny - jak uniknąć kosztów? Lepiej się pośpieszyć

Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Kwota może się różnić

Renta rodzinna po mężu może wynosić odpowiednio:

  • 85% świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba
  • 90% świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby
  • 95% świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej

Renta jest wyliczana na korzyść świadczeniobiorcy. 

Michał Piróg zabrał głos w sprawie Marianny Schreiber. Kobieta dziękuje mu za te słowaŻona polityka PiS pokazała nagranie z piekarni. "Na żywo dużo piękniejsza niż w telewizji"

Co jeśli wdowa nie spełnia warunków, aby otrzymać rentę rodzinną po mężu?

Jeśli wdowa nie ukończyła 50 roku życia, lub nie posiada dzieci, przysługują jej dwa rodzaje pomocy. Jeśli nie spełnia określonych warunków i nie ma źródła utrzymania, ma prawo do renty rodzinnej jedynie przez rok od śmierci współmałżonka. Dodatkowo, pieniądze będzie otrzymywać przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej. Musi zatem podjąć chęć gotowości do podjęcia pracy nie dłużej niż w okresie 2 lat od śmierci współmałżonka.

Więcej o: